Cilvēka dzīvība ir visdārgākā un vistrauslākā dabas dotā dāvana, kuru nevar aizstāt neviens cits pasaulē eksistējošais labums. Tā ir vispārcilvēciska vērtība, kam nav un nekad arī nebūs ekvivalenta. Katram cilvēkam piedzimstot tiek dota iespēja izaugt par pilntiesīgu sabiedrības locekli, kuram savas dzīves laikā būs jāpilda noteikts uzdevums, proti, viņš kļūst par neatņemamu daļiņu lielajā indivīdu saimē, ieņemot savu vietu un lomu cilvēces vēsturē. Nevienam nav tiesību iejaukties kārtībā, kura pastāv pasaulē, mēģinot izjaukt vai jebkādā citā veidā ietekmēt līdzsvaru sabiedrībā. Tomēr, skatoties globālā mērogā, cilvēka dzīvībai piemīt niecīgas vienības raksturs, jo tā ir pakļauta dažāda veida ārējo faktoru ietekmei, kā rezultātā var iestāties personas nāve. Cilvēks mirst gan dabiskā (no vecuma), gan vardarbīgā nāvē, kuru izraisa dabas stihijas, nelaimes, slimības, prettiesiska citu personu rīcība, pašas personas vēlme šķirties no šīs pasaules (pašnāvība).
Par galvenajiem cilvēka dzīvības ienaidniekiem jāuzskata varaskāri un mantkārīgas tieksmes, jo lielākā daļa slepkavību tiek izdarītas, esot šādiem motīviem. Tīša prettiesiska citas personas nonāvēšana ir noziegums, ko par visbīstamāko atzīst vairums pasaules valstu, paredzot bargus sodus vainīgajam. Slepkavība rada smagas ciešanas cietušā tuviniekiem, darba kolēģiem, draugiem un paziņām, izraisot ļoti negatīvu vērtējumu no sabiedrības puses.
Slepkavības un to kvalificētie veidi ir tie noziegumi, kuri saistīti ar nopietnām grūtībām, izmeklējot un kvalificējot šādus nodarījumus, kā arī nosakot sodu vainīgajam par to izdarīšanu. Slepkavību izmeklēšanas sarežģītības pakāpi nosaka šo noziegumu izdarīšanas situāciju daudzveidīgums, rūpīga gatavošanās pirms cietušā nogalināšanas, nozieguma pēdu slēpšana, izraisot kļūdainu notikuma apstākļu konstatēšanu un nepareizu izdarītā nozieguma kvalifikāciju. Kaut arī slepkavību īpatsvars uz reģistrēto noziedzīgo nodarījumu fona ir samērā mazs, tomēr šī nozieguma, it īpaši slepkavību pastiprinošo apstākļu, bīstamība, spēkā esošo tiesību normu nianses un tiesu prakses attīstība nosaka, ka izvelētais kursa darba temats ir aktuāls.
Kursa darba pētījuma objekts ir slepkavību pastiprinošos un sevišķi pastiprinošos apstākļos kvalifikācijas problēmas, kas radušās, ierosinot, izmeklējot un iztiesājot attiecīgās krimināllietas Jelgavas pilsētā un rajonā. Savukārt darba mērķis ir šāds: raksturot slepkavības sastāvu un, aplūkojot slepkavību katra pastiprinošā un sevišķi pastiprinošā apstākļa būtību, analizēt to kvalifikācijas problēmas praksē, balstoties uz vadošajiem Latvijas Republikas Augstākās tiesas Plēnuma norādījumiem.…