Skolu attīstības sākums ir Domskolas dibināšana Rīgā 1211.gadā.Pirmās skolas bija paredzētas vāciešiem.
Latviešu zemnieku dzīvi un sadzīvisko kultūru atspoguļo tautas folklora. Tajā attaisnojas arī tautas pedagoģiskās atziņas par cilvēku savstarpējām attiecībām. Labo, ļauno, par darbu un zināšanu nozīmi dzīvē. Bērniem pirmā un vienīgā skola bija ģimene . Tās saturs atspoguļojas dainās.
“Skolu senāk nebija, viņu vietu savā vīzē it teicami izpildīja tautasdziesmas….tās modināja, darbināja un attīstīja bērna prātu, aizkustinādamas viņu ziņkārību par katru lietu, kas bērnam nāca priekšā, un pasniegdamas tam iecienīto pasaciņu veidā savu izskaidrojumu.”(Kr. Barons) [3;109]
Folkloras sacerējumi, plašā skatījumā atveidojot dzīves īstenību, atklāj arī tautas audzināšanas saturu. Latviešu folklora rāda, ka viena no tautas pedagoģijas prasībām ir vecākiem gādā t par saviem bērniem, bet bērniem – paklausīt, godāt un cienīt savus vecākus.Te atrodamas didaktiskās pamācības, padomi, atgādinājumi, ieteikumi, gan arī praktiskas pedagoģiskās zināšanas, metodiskie paņēmieni, kas izmantojami pašiem audzinātājiem.…