Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
6,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:754736
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 20.04.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    5
1.  Skolotāja apģērbā izmantoto krāsu ietekmes teorētiskā izpētē    6
1.1.  Krāsa, tās simbolika un asociācijas    6
1.2.  Krāsas ietekme, nozīme un to psihofizioloģiskais raksturojums    9
1.3.  Krāsa apģērbā un tās nozīme tēlā    18
1.4.  Uzmanība un to ietekmējošie faktori    24
2.  Skolotāja apģērbā izmantoto krāsu ietekmes empīriskā izpēte    27
2.1.  Anketēšanas rezultāti un to interpretācija    27
2.2.  Interviju rezultāti un to interpretācija    31
2.3.  Anketēšanas rezultātu vizuālais apkopojums    33
  Nobeigums    36
  Izmantotā literatūra un avoti    38
  Pielikumi    38
1.pielikums.  Anketa   
2.pielikums.  Krāsas apģērbā, kuras novērš uzmanību   
Darba fragmentsAizvērt

NOBEIGUMS
Viens universāls gars iekļūst visās lietās, un tas savā būtībā ir gaisma. Teica Pitagors un runāja par krāsu.
Arī es savā pētnieciskajā darbā runāju par krāsām un par krāsu konkrēti skolotāja apģērbā. Mani galvenie uzdevumi bija apskatīt un aprakstīt katras krāsas simbolisko nozīmi un asociācijas ar tām, izpētīt to psiholoģisko ietekmi, noskaidrot krāsu mijiedarbības likumsakarības apģērbā kas arī tika izdarīts teorētiskajā daļā, analizējot dažādu autoru faktoloģisko materiālu par krāsām, uzmanību un tā visa psiholoģisko mijiedarbību. Mana darba mērķis bija izpētīt un noskaidrot, vai skolotāja apģērbā izmantotās krāsas ietekmē skolēnu uztveri un iegaumēšanas spējas, ko arī izdarīju, veicot anketēšanu un intervējot 50 dažāda vecuma respondentus, gan vīriešus, gan sievietes no dažādām Latvijas augstskolām.
Manis izvirzītā hipotēze apstiprinājās. – skolotāja apģērbā izmantotās krāsas ietekmē skolēnu uztveri un iegaumēšanas spējas. Pie šāda secinājuma nonācu, galvenokārt nesmeļoties dažādas gudrības no jau pieredzējušiem cilvēkiem – zinātniekiem un dažādiem grāmatu autoriem, bet gan no pašiem studentiem, kad viņi ļoti pārliecinoši ar lielu skaitlisku pārsvaru apstiprinoši atbildēja uz manas izveidotās anketas jautājumu - vai skolotāja apģērbā izmantotās krāsas var novērst uzmanību mācību vielas uztveršanas procesā? Kā arī intervējot konkrētus cilvēkus, atklājās, ka arī viņiem pašiem ir bijušas situācijas un pieredze, kas pasniedzēja ietērps ir patiešām nepiemērots un traucējošs mācību vielas uztveršanas procesā.
Tā kā rakstu šāda veida pētniecisko darbu pirmo reizi, saskāros ar nelielām grūtībām, kas tieši attiecas uz nepieciešamo saturu šādā darbā, jo vēlējos, lai viss būtu kā nākas. Lielākās grūtības, kādas bija jāpārvar, veicot šo pētījumu, bija respondentu samērā šaurais zināšanu loks par krāsu īpašībām un to psiholoģisko ietekmi un cilvēku. Kā arī tas, ka daudzi no respondentiem pārprata atsevišķus manis uzdotos jautājums.
Domāju, ka mana pētījuma nozīme būs samērā svarīga tieši skolotājam un viņš/viņa varēs manis apkopoto teorētisko informāciju, kā arī ņemt vērā skolēnu viedokli, apskatot anketēšanas un interviju rezultātus. Pasniedzējam būs iespēja izlasīt un iedziļināties mana pētījuma rezultātos un viņš varēs kaut mazliet nojaust, ko domā studenti un kā skolotāja apģērbā izmantotās krāsas un to salikumi vai ģērbšanās stils ietekmē skolēnu uztveri, uzmanības īpašības un iegaumēšanas spējas mācību procesā. Kā arī zinās kas būtu jādara un no kā jāizvairās, lai veicinātu savu stundu produktivitāti, kas attiecas tieši uz sava vizuālā tēla izveidi.

Jaunas problēmas, kas ievirzās šī pētījuma gaitā, ir tādas, ka šis pētījums skaidri lika apzināties un apjaust to, ka skolotājs pats bieži vien neapzinās kurā vietā viņš atrodas un neizvēlās pietiekami kompetentu apģērbu savam stundu darbam mācību procesā, kas tieši skar un ietekmē arī skolēnus. Par to liecināja ne tikai mani personīgie novērojumi un salīdzinājums ar teorētisko materiālu bāzi, bet arī apkopoto interviju rezultāti. Pēc manām domām, šo pētījumu varētu turpināt, iespējams, mazliet plašāk izvēršot tēmu un papildināt galvenā pētījuma objekta (krāsu un to salikumu skolotāja apģērbā) piesaistīšanu kādam konkrētam apģērba gabalam vai stilam.
Man pašai bija diezgan interesanti strādāt pie šī projekta darba tieši dēļ manas izvēlētās tēmas. Ar interesi lasīju, apkopoju un analizēju kā teorētisko materiālu, tā arī dažādo studentu atšķirīgās atbildes uz anketas jautājumiem un intervējot viņus. Domāju, ka nākotnē aizvien biežāk parādīsies vai atklāsies lietas vai parādības, kas tieši vai netieši psiholoģiski skars vai ietekmēs mūsu smadzeņu darbību un respektīvi – mūs! Tāpēc uzskatu, ka cilvēkiem arvien biežāk vajadzētu pievērst uzmanību pat ļoti parastām un ikdienišķām lietām, kas ir mums apkārt pat tad, ja mēs to nemaz neapzināmies vai nejūtam jebkādu ietekmi no tām. Kā, piemēram krāsa – tā ir visur! Un cik gan tagad bieži mēs pievērsīsim tai uzmanību un pajautāsim sev – kā tieši tā konkrēti mani ietekmē? Un, ja gadījumā, Tu domā, ka tā nekādā ziņā neietekmē Tevi, iespējams tā ietekmēs Tavus līdzcilvēkus! Tavus radus, draugus, skolas biedrus.

Autora komentārsAtvērt
Redakcijas piezīmeAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties