Ievads
Tēmas izvēles pamatojums:
Tēmu: ”Skolēnu radošie rakstu darbi latviešu valodas kā otrās valodas stundās” izvēlējos tāpēc, ka man šobrīd tieši skolēnu rakstītprasme un latviešu valodas lietojums rakstos, šķiet, visai nepilnīgs pretstatot to skolēnu prasmei runāt latviski, veidojot dialogus, stāstījumus.
Arī Valsts pārbaudes darbu rezultāti latviešu valodā, beidzot trešo, sesto klasi liecina, ka skolēniem tieši rakstīšanas uzdevumi šķiet vissarežģītākie un tajos ir viszemākie rādītāji. Šie pārbaudes darbi no skolēniem prasa samērā labu sagatavotību rakstītprasmē, jo skolēniem jāprot savas domas, spriedumus izklāstīt rakstiski, skolēniem jāsacer savi jaunrades darbi, tādējādi atspoguļojot savu kreativitāti. Tieši radošie rakstu darbi ir viena no sarežģītākajām prasmēm, kas skolēniem jāpagūst, jo šeit līdztekus vienkāršai rakstītprasmei skolēniem jāattīsta domāšana, iztēle, jāzina valodas gramatiskās formas.
Kā savu darba mērķi izvirzīju: aktualizēt skolēnu radošo rakstu darbu nozīmi mazākumtautību skolās, apgūstot latviešu valodu kā otro valodu.
Rakstot savu diplomdarbu, izvirzīju uzdevumus:
7. Veikt teorētiskās literatūras izpēti par skolēnu rakstītprasmju attīstīšanas iespējām LAT2 ietvaros.
8. Meklēt un rast kopīgo- rakstītprasmju attīstīšanā dzimtajā valodā un otrajā valodā.
9. Veikt Valsts izglītības Standarta analīzi, aplūkojot paredzamos rezultātus, beidzot trešo, sesto klasi.
10. Savā darbā atspoguļot konkrētus 2006./2007.m.g. administratīvo un Valsts ieskaišu darbu rezultātus Rīgas Sarkandaugavas sākumskolas trešajā un sestajā klasē.
11. Sistematizēt un apkopot iespējamos paraugvingrinājumus skolēnu kreativitātes attīstīšanai un radošo rakstu darbu pilnveidošanai.
12. Caur skolēnu jaunrades darbiem parādīt iespējamos radošo rakstu darbu variantus latviešu valodas kā otrās valodas stundās, attīstot skolēnu kreativitāti un rakstītprasmi.
Darbs sastāv:
• Titullapa
• Anotācija
• Satura rādītājs
• Ievads
• Nodaļas ar apakšnodaļām:
1.daļa- LAT2 mazākumtautību skolās
2.daļa- Rakstīšana- viena no sarežģītākajām valodas prasmēm:
* apakšnodaļa- Rakstīšanas iemesli
* apakšnodaļa- Runa un rakstīšana
*apakšnodaļa- Rakstīšanas priekšdarbi- ideju un informācijas vākšana
* apakšnodaļa- Uzrakstītā pārskatīšana, rediģēšana un labošana
3.daļa- Skolēnu rakstītprasmes attīstīšana- viens no uzdevumiem latviešu un literatūras mazākumtautību izglītības programmās un mācību standartā
…