Izglītības un visas sabiedrības pārmaiņu procesā mainās arī sociālās lomas izglītībā. Mainās izglītības vadītāja, skolotāja loma. Notiek arī skolas kā organizācijas maiņa. Protams, mainās arī skolēna loma izglītības procesā.
Problēma par mācīšanās motivāciju ir aktuāla, jo nepieciešams atjaunināt mācību saturu, veidot skolēniem zināšanu un prasmju patstāvīgas apguves paņēmienus un rosināt izziņas intereses, gatavot skolēnus mūžizglītībai. Šaubas par mācīšanās nepieciešamību pārņēm tos skolēnus, kuri atrodas vidusskolā, tikai vecāku mudināti, vai nav varējuši sameklēt citu savām iespējām atbilstošu izglītības iestādi. Tendencei neapmeklēt skolas varētu būt vairāki iemesli:
Pieaug mācību programmu sarežģītības pakāpe un mācību procesa intensifikācija, kas daļai skolēnu mazina interesi par mācībām, veicina nespēju pietiekamā līmenī apgūt mācību programmu, mazina skolu pievilcību un prestižu skolēnu vidū;
Saistošu un interesantu kultūras un sporta pasākumu trūkumus, kas kompensētu grūtības macību priekšmetu apgūšanā;
Mācību iestāžu nepietiekamā darbība, lai bērnus un jauniešus iesaistītu mācību procesā;
Pieaug mācību izmaksas, kas ne visām ģimenēm ļauj pietiekamā līmenī nodrošināt bērnus ar nepieciešamajiem mācību materiāliem un līdzekļiem.…