19. gs Latvijas skolās mācīja lasīšanu, katķismu, baznīcas dziedāšanu, vēlāk- arī rakstīšanu, rēķināšanu, Bībeles stāstus. 1851. gadā instrukcija noteica, ka zēniem skolā jāmāca vingrošana, meitenēm- rokdarbi. Taču ja skolotājam nebija sievas, kas varētu mācīt rokdarbus, meitenēm vajadzēja iztikt bez šīm nodarbībām. Fizkultūras stundas bieži vien tika aizstātas ar fizisku darbu – skolēni gādāja malku, nesa ūdeni skolas vajadzībām. Rakstīšanas stundā skolotājs rakstīja uz tāfeles burtus alfabēta secībā, skolēni tos pārzīmēja. Kam tas izdevās veiksmīgi, drīkstēja rakstīt uz papīra. Līdz 8 gadu vecumam vajadzēja iemācīties lasīt iespiestu un ar roku rakstītu tekstu, lūgšanu un baznīcas dziesmas.
Manuprāt, fizisks darbs atstāja pozitīvu ietekmi uz bērniem, radināja pie darba, ka viss nenotiek pats no sevis, bet ar darbu un pūlēm. Mūsdienu bērniem tā nav, viņi nespēj iedomāties kā būtu, ja vajadzētu gādāt malku, ravēt, nest ūdeni. Bieži vien šie darbi nav redzami ģimenē, tādēļ arī ir tik grūti iedomāties, kā tas būtu. Viss ir automatizēts, cilvēki dzīvo dzīvokļos un pēc darba vēlas atpūsties. (Ķ. 64-65)
Jau šūpuļdziesmās bērnam iedvesta nezūdošā patiesība: tikai darbs dara cilvēku lielu, cēlu, skaistu, ceļ viņu godā un mūžīgā ļaužu piemiņā, turpretī bezdarba dzīve ved cilvēku postā. Darbs un darba tikums tiek uzskatīts par galveno dzīves vērtību. (Ķ. 29) Bērna tikumiskajā izveidē liela nozīme ir paraugam. Ievērojama ir mātes ietekme bērna tikumisko īpašību audzināšanā (A. 39)
…