Viens no rādītājiem, ka skolā ir atzītas demokrātijas idejas, ir tas pārvalde un līdzpārvalde. Ar līdzpārvaldi, vai sabiedrisko pašpārvaldi, jāsaprot nosacījums, ka bez skolas administrācijas un pedagoģiskās padomes viedokļa nozīmīga loma lēmumu pieņemšanā ir arī skolēnu, vecāku un sabiedrības viedoklim.
Sabiedriskās pašpārvaldes orgāni ir skolas padome, skolēnu padome, vecāku komiteja un citi orgāni, kas tiek veidoti nepieciešamības gadījumā ar aktīvu vecāku un skolēnu līdzdalību. Saskaņa ar Vispārējās Izglītības likumu katrā skolā jāizveido skolas padome. Skolas pašpārvaldes orgāni ir padomdevējas institūcijas. Skolas iekšējo problēmu svarīgākie risinājumi noteikti jāanalizē skolas padomē vai citu pašpārvaldes orgānu sēdēs, kurās tiek izteikti priekšlikumi administratoriem.
Sabiedriskās pašpārvaldes principa pakāpeniska realizēšana skolas darbā ir viens no avotiem mācību un audzināšanas procesa pilnīgošanā, skolēnu sabiedriskās aktivitātes un atbildības attīstīšanā, jo skolas dzīvē šajā jomā radās tukšums.
…