Secinājumi
Pētījuma gaitā saskaņā ar uzdevumiem, iegūtas un pamatotas atbildes uz izvirzītajiem jautājumiem.
1. Kas nosaka skolas iekšējās kārtības noteikumu saturu?
Atbilstoši Vispārējās izglītības likumā noteiktajai kārtībai un katras skolas specifikai, tiek formulēti iekšējās kārtības noteikumi. Tajos ir iekļautas un skaidrotas uzvedības normas, tāpat paredzēta arī skolēna atbildība par noteikto prasību neievērošanu. Iekšējās kārtības noteikumus apstiprina skolas direktors ar savu rīkojumu.
2. Kāds ir skolēnu, skolotāju viedoklis pa skolas iekšējās kārtības noteikumos izvirzītajām prasībām?
Skolotāju un skolēnu domas visvairāk atšķīrās par 32., 34., 38. punktā izvirzītajām prasībām.
Salīdzinoši liels skaits skolotāju, skolēnu gan vidusskolā, gan pamatskolā atzīst, ka nepilda 39. punktā izteikto prasību- Aizliegts lietot necenzētus vārdus un izteicienus, izturēties vardarbīgi (fiziski, emocionāli un psiholoģiski ietekmēt, pazemot skolēnus un skolas darbiniekus), nekorekti un huligāniski uzvesties. Respektēt skolotāju, apkalpojošā personāla, skolas apsarga un skolas dežurantu aizrādījumus .
Skolēni uzskata par lieku noteikumu par mācību stundu apmeklēšanu (28.) un 32. punkts- ierasties valsts svētkos svētku apģērbā (pamatskolēnu viedoklis).
Pēc skolēnu domām vislielākā uzmanība ir jāpievērš 28. (stundu apmeklējumam/neapmeklējumam) un 38. (elektroierīču lietošanas aizliegumam stundās) noteikumu punktā izvirzītajām prasībām.
3. Vai skolēni zina un ievēro skolas iekšējās kārtības noteikumos izvirzītās prasības?
Gan intervijas ar A.Celmu un I. Bandenieci, gan anketēšanas rezultāti, gan novērojumi liecina, ka vairumā gadījumu Jelgavas 4. vidusskolas skolēni daļēji ievēro iekšējās kārtības noteikumus. Salīdzinoši maz skolēnu un arī skolotāju atzīst, ka skolēni neievēro noteikumos izvirzītās prasības.
Anketēšanā dotās atbildes liecina par pretrunu skolēnu viedoklī, ka vismazāk tiek ievērots 28. punkts (stundu apmeklējumam/neapmeklējumam) un vienlaicīgi ieteikums piegriezt lielāku vērību šo prasību izpildei. Minētais jautājums varētu būtu pamats turpmākiem pētījumiem. Tāpat būtu vērts izpētīt Spīdolas ģimnāzijas un 5. vidusskolas skolēnu viedokli par skolas iekšējās kārtības noteikumiem.
…