Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:247844
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 27.12.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Hernhūtiešu kustība vidzemē    3
  G.F.Stenders    3
  J.G.Herders    4
  G.Merķelis    4
  Skolas Latvijas teritorijā 18gs    5
  Izmantotā literatūra    5
Darba fragmentsAizvērt

Hernhūtiešu kustība Vidzemē
Apgaismības ideju paudēji Latvijā 18. gadsimtā bija vācieši. Zināma ietekme latviešu zemnieku izglītībā bija piētismam. Tas kā luterisma paveids izplatījās Vidzemē. Piētisma ideju iedvesmoti, vairāki muižnieki sāka atvērt skolas saviem zemniekiem. Tomēr visumā piētisms vietējos zemniekus skāra maz.
Vācu mācītāji luterisma nostiprināšanai zemnieku vidū aicināja palīgā hernhūtiešus (reliģiski sabiedriskās kustības pārstāvji 18. gs. Vidzemē). To darbība izbeidzās 19.gs. 70.-80.gados. Hernhūtisma ideologs bija N.Cincendorfs.
Hernhūtisma būtība: cilvēkam jāveido tiešs dialogs ar Dievu bez baznīcas starpniecības. Morālie ideāli veidojās paša cilvēka sirdsapziņā, nevis no ārienes uzspiestas ideoloģijas ietekmē. Rīcība pēc sirdsapziņas ir augstāka par rīcību pēc pavēles. Dieva priekšā visi cilvēki ir vienādi. Katram cilvēkam jāizkopj sava personības identitāte. Hernhūtiešiem galvenais ir pārdzīvojums par piederību kristietībai.
Hernhūtisma sludinātāji izturējās pret latviešu zemniekiem kā līdzīgi pret līdzīgiem. Tas ietekmēja protesta garu vietējos iedzīvotājos, kas izpaudās J.Ķikuļa, J.Peitāna, J.Ruģēna rokrakstu literatūrā. Var pieņemt, ka hernhūtisma kustība latviešiem bija garīgās atmodas priekšvēstnesis. L.Adamovičs uzsvēra, ka latviešu zemnieki, ja arī nesaprata, tad, mazākais, neapzinīgi juta, ka viņu brāļu draudzēs līdz ar reliģisko pilndzīvi un augstākiem tikumiskiem centieniem iemiesots liels sabiedrisks un tautisks spēks.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties