Cilvēka balsta un kustību sistēmu veido skelets un muskuļi, kuriem pateicoties cilvēks spēj pārvietoties un veikt noteiktas kustības. Pieauguša cilvēka skelets sastāv no aptuveni 206 kauliem, no tiem 170 pāra, 36 – nepāra Kaulu skaits katram cilvēkam ir atšķirīgs un variē atkarībā no vecuma un iedzimtības īpatnībām. Piemēram, jaundzimušajam ir apmēram 270 kaulu. Taču laika gaitā, notiekot pārkaulošanās procesiem kaulos jeb osifikācijai, kauli saplūst un pieaugušam cilvēkam ir tikai 206 atsevišķu kaulu.
Kaulu sistēma ikviena cilvēka organismā veido stingru un kustīgu ķermeņa karkasu. Skelets vīrietim aizņem 18% no kopējā ķermeņa svara, bet sievietēm – 18,5%. Kopumā skelets var būt 5-6 kg smags.
Kaulus var uzskatīt par organisma kalcija un fosfora krātuvi, jo aptuveni 95% no visa kalcija un 90% no fosfora atrodas tieši kaulos un zobos. Minerālvielas ir nepieciešamas ne tikai kaula stiprībai, bet arī citām dzīvības procesu norisēm cilvēka organismā. Piemēram, kalcijs ir nepieciešams muskuļu kontrakcijām, asins recēšanas procesiem. Savukārt, fosfors ietilpst šūnu nukleīnskābju sastāvā, kas ir ģenētiskās informācijas nesējas.
Skeleta kauli nav izolēti no pārējā organisma. Tie ir iesaistīti daudzveidīgos dzīvības procesos. Skelets ir saistīts ar praktiski visām orgānu sistēmām.…