Skautisms
Skautisms ir jaunatnes neformālās audzināšanas kustība, kas papildina skolu un ģimeni. Tā mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Tas attīsta pašpaļāvību, vajadzību izzināt, atklāt un gribu mācīties. Skautisms ir pārstāvēts vairāk kā 150 pasaules valstīs. Pavisam kopā ir 28 miljoni skautu, kuri ir apvienojušies Pasaules skautu organizācijā (WOSM). Prieks ar nolūku: Izklaidē un piedzīvojumos skautisms īsteno savu nolūku palīdzēt jauniešiem attīstīties fiziski, intelektuāli, sabiedriski un garīgi. Skautisms ir kustība, kas attīstās un mainās. Balstoties uz saviem pamatprincipiem tas pielāgojas sabiedrības attīstībai, nacionālajām īpatnībām un vajadzībām. Latvijā ir 26 skautu vienības Rīgas, Cēsu, Valmieras, Madonas, Jēkabpils, Preiļu, Daugavpils, Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes, Gulbenes, Valkas, Kuldīgas, Dobeles, Jelgavas rajonos, tajā skaitā ir poļu un krievu vienības. Skautisms ir atvērts visiem, neatkarīgi no rases, dzimuma, saskaņā ar saviem nolūkiem, principiem un metodēm, kuras noteicis skautisma dibinātājs R. Beidens-Pouels. Skautu darbība tiek balstīta uz pašaudzināšanas sistēmu, kuras pamatakmens ir skautu solījumi un likumi (skauts ir patiess, uzticīgs tēvijai, pašaizliedzīgs un palīdzīgs, draudzīgs un iecietīgs, pieklājīgs, dabas draugs, paklausīgs, možs grūtībās, darbīgs un taupīgs, tīrs domās, vārdos un darbos).
Skautu kustību veido trīs pakāpes -
• Mazskauti - pirmā no skautisma darbības pakāpēm. Tajā darbojas meitenes un zēni no 8 līdz 12 gadu vecumam, vadītāju vadībā caur spēlēm, rotaļām un dažādām aktivitātēm iepazīst, apgūst dažādas dzīvē nepieciešamas iemaņas un prasmes, attīstot savu personību gan garīgi, gan fiziski.
Mazskautu pakāpes darbība ir balstīta uz Skautisma darbības principiem, mazskautu likumiem:
1. Mazskauts klausa vecākos
2. Mazskauts valda sevi
Solījumu: (2. pielikums)
Centīšos visiem spēkiem:
klausīt Dievam, vecākiem un mazskautu likumiem,
arvien darīt labos darbus.
• Skauti – otrā no skautisma darbības pakāpēm. Tajā darbojas meitenes un zēni no 12 līdz 16 gadu vecumam, attīstot un pilnveidojot mazskautu darbības pakāpē iegūtās zināšanas, kā arī apgūstot jaunas prasmes un iemaņas.
…