Tautasdziesmas ir sava veida vēstures avoti. No dainām mēs uzzinām, kā mūsu senči darbus darīja, kā svētkus svinēja, kā dziesmas dziedāja, kā dievus pielūdza, viņu estētisko gaumi, izpratni par labo un ļauno. Šoreiz vairāk runāšu par latvieša estētisko gaumi. Senā latvieša izpratne par skaistumu bija ļoti plaša. Skaistums tika saskatīts visur: cilvēkā, dabā un darbā.
Augsti vērtēts un cildināts dainās tiek cilvēka skaistums. Dainu cilvēka skaistuma ideāls bija stalts augums, dzelteni mati un zilas acis. Bet ne jau visas meitas attainoja šo skaistuma ideālu, tādēļ dainās ir minētas arī zaļas acis un melni mati. Tomēr, lai kā nebūtu ar acu un matu krāsām, visaugstāk ārējā izskatā vērtēja staltu un iznesīgu augumu.
“Kas no meitas augumiņa, Kad nav laba tikumiņa?” Tā kāda daina atklāj to, ka mūsu senčiem nozīmīgāks par ārējo skaistumu bija dvēseles skaistums. Par skaistu uzskatīja to meitu, kura bija čakla, sirsnīga, izpalīdzīga, pieklājīga un laipna pret līdzcilvēkiem. Arī puiša tikums atklajās strādīgumā un, protams, pašaizliedzībā, gan atdodot māsai zirgu, lai nemirkst kājas, gan solot savu galvu tēvzemes glābšanai.
Tēvzeme tika aizstāvēta un apbrīnota. Tautasdziesmu sacerētāji tajā ir saskatījuši daudz daiļuma. Skaistas ir bērzu birzis, sarkanie magoņu un rožu ziedi, baltie ievu un ābeļu ziedi, zaļā zāle, putnu dziesmas. Skaistumu senie latvieši saskatīja visur, pat rudzu druvā, kur noritēja smags darbs.
Skaisti ir labi padarīta darba rezultāti – sakopti lauki, tīra sēta, prasmīgi veidots apģerbs, rotas. Meitas centās būt čaklas. Lūdza mātēm padomus darbu veikšanā, jo zināja, ka slinkas meitas puiši neprecēs. Tomēr arī “Slinka vīra arājiņa” neviena meita negribēja. Tikai strādājot var iegūt skaistu un patīkamu vidi sev apkārt.
Apkārtējā pasaulē ir ļoti daudz daiļuma, tikai svarīgi ir kā cilvēks to uztver. Iespējams, ka mūsu senči ir spējuši saskatīt vairāk skaistuma sev apkārt. Mūsdienu cilvēks vairāk uztver arējo skaistumu, nepievēršot uzmanību dvēseles skaistumam. Varbūt mums vajadzētu ņemt piemēru no dainām un vairāk pievērst uzmanību cilvēka iekšējam un arī darba skaistumam? …