Imitācijas modelēšana (IM) – sarežģītu sistēmu modelēšana ar datora palīdzību imitējot to ietekmējošo gadījuma faktoru iedarbību, kā arī ņemot vērā modelējamās sistēmas attīstīšanos laikā. Ar IM var pētīt tādas sarežģītas sistēmas, kuras nevar modelēt analītiski, bet arī ir nepieciešami daudzi resursi, tādi kā tehniskie līdzekļi, programmatūra, kā arī laiks un finanses.
Statistiskā modelēšana ir tāds modelēšanas process, kas ietver sevī gadījuma skaitļu ģenerāciju, pārveidošanu un statistisko analīzi. Tiek izmantots mūsu darbā.
Par gadījuma lielumu sauc lielumu, kurš mēģinājuma rezultātā var pieņemt dažādas iepriekš nezināmas vērtības.
Gadījuma Lielumus izmantošana piemēros:
1Pircēju pieprasījums pēc kūkas ir gadījuma lielums, kurš var pieņemt jebkuru nenegatīvu vērtību.
2Pircēju skaits veikalā konkrētas dienas laikā ir gadījuma lielums, kurš var pieņemt jebkuru nenegatīvu vērtību.
Lai raksturotu gadījuma lielumu , ir jānorāda, kādas vērtības var pieņemt šis gadījuma lielums un ar kādām varbūtībām šīs vērtības tiek pieņemtas. To dara ar speciālām sadalījuma tabulām. Ir daudz sadalījumu tipu un mūsu gadījumā tiek izmantots Vienmērīgais sadalījums: tas ir tāda gadījuma lieluma sadalījums, kuram kāda intervāla [a, b] robežās visas vērtības ir vienādi iespējamas, precīzāk, varbūtības blīvums visām vērtībām no [a, b] ir viens un tas pats, bet ārpus šī intervāla, sadalījuma blīvums ir vienāds ar nulli:
Dienas veids – atkarība no gadījuma skaitļa dienas veidam un iegūtās tabulas tiek izvēlēts dienas tips: laba, viduvēja vai slikta. Izmantojam loģiskās funkcijas If un AND. Šo funkciju sīkāku nozīmi un aprakstu varat atrast Microsoft Excel Help, kas attēlota ikonā „ ” un atrodas uz rīku joslas.
Pieprasījums – atkarīgs no dienas tipa un iegūtās tabulas. Izmantojam loģisko funkciju IF un funkciju LOOKUP, kuru aplūkot Microsoft Excel Help.
Ienākumi - atkarīgi no pieprasījuma, izvēlētās stratēģijas un kūkas pārdošanas
cenas. Izmantojam statistisko funkciju MIN, kuras nozīmi varat aplūkot Microsoft Excel Help.
…