Sirreālisms, domājams, joprojām ir klasificējams kā visspilgtākais mākslas virziens, kas pasaules stereotipisko skatījumu spējis absolūti izmainīt, noliegt un pat kontrolēt. Piesātinātais emocionāli psiholoģiskais vēstījums raisa dažādas jūtas sākot no apbrīna un neizpratnes, līdz dievišķai pielūgsmei un paniskām bailēm. Ne velti tiešā tulkojumā šā vārda nozīme ir „pārreālisms”, kas norāda, ka sirreālistisko darbu paustā doma ir nevis ar realitāti nesaistīta, bet par to pārākā, teju dievišķa, jo „sākumā tas dibinās uz ideju par cilvēka pilnīgu bezvainību, par viņa tiesībām atgūt visu varenību, ko viņš spējis ietvert vārdā „Dievs””1.
Izvēlējos šo tēmu, jo jau kopš bērnības mani valdzinājis šis neierobežojamais, mežonīgais, bet tajā pašā laikā tik koncentrēti emocionālais, uz cilvēka intuitīvo atklāsmi virzītais mākslas, jeb, man labpatiktos teikt, dzīves stils. Protams, ar gadiem mana izpratne, ja šādu vārdu vispār drīkst lietot, attiecinot uz sirreālistisko mākslu, paplašinājās, izkristalizējās uzskatu kopums, bet aizrautība nav mazinājusies. Tāpēc nenoliedzami, tā vijas cauri arī visa darba laikā, taču neesmu uzsvērusi to kā primāru.
Mūsdienās ir pieejami plaši resursi, lai izpētītu šī vēsturiski nozīmīgā laika posma stilistiskās izveides pamatus, idejas, pārstāvjus, sfēras un sekotājus. Lai veiktu šo uzdevumu pienācīgi, pavadīju daudz laika gan studējot literatūru un tematiskos izdevumus, gan pārlūkojot moderno tehnoloģiju piedāvāto iespēju plašumus. Taču jāatzīst, ka ne viss ir atkarīgs tikai no šīs teorētiskās informācijas, kas ikvienam dod tikai virziena norādi uz tālāk ejamo ceļu, jo nenoliedzami liela daļa šī izpētes procesa bija atkarīga arī no manas personiskās nostājas un dzīves uzskatiem. Tāpēc atļaušos tikai piebilst, ka ne viss ir absolūts un viennozīmīgs.
Mērķis? Acīmredzot pilnveidot sevi caur lietām, ko cienu, cerot, ka tas sniegs labumu arī citiem, kas šo lasīs. Katram kaut ko citu, protams, taču pašatklāsme ir pilnīgi pietiekama motivācija.
Sava pētījuma laikā iegūto informāciju apkopoju vairākos raksturīgos punktos, kas palīdz vieglāk sekot līdzi sirreālisma attīstības gaitai un to balstošajiem pamatprincipiem. Sākotnēji apskatīju sirreālisma jēdzienu un vēsturi kopumā, vēlāk sadalot to sīkāk raksturojošajos tematos, kas ietver attīstību konkrēti mākslas, literatūras un kinematogrāfijas jomās.…