Savā ģēnija dienasgrāmatā par mīkstajiem pulksteņiem mākslinieks raksta: "Pēc divdesmit gadu nekustīguma mīkstie pulksteņi strauji dezintegrējas, turpretim hromosomas gēnos turpina glabāt iedzimto atmiņu par maniem prenatālajiem arābu atavismiem.
Ja analizē dažas mana hiperkubiskā Kristus līknes, tur var atrast gandrīz dievišķo degunradža raga izliekumu, kas ir pamatā jebkurai šķīstai un kaismīgai estētikai. Tos pašus ragus - es norādīju uz ekrānu, kur patlaban tika projicēta mana glezna ar mīkstajiem pulksteņiem - var ieraudzīt jau šajā pirmajā dalīniskajā darbā.
- Kādēļ tie ir mīksti? - vaicāja kāds klausītājs.
- Mīksti vai cieti, tam nav nekādas nozīmes. Galvenais, ka tie rāda pareizu laiku. Manā gleznā var saskatīt simptomus degunradžu ragu sabrukumam, kas norāda uz šā elementa pastāvīgu dematerializāciju, tas arvien vairāk pārvēršas par gluži mistisku elementu."
Glezna "Atomu Leda" (1949) ir aizsākums Dalī mistiskā nukleārisma metodei glezniecībā. "Atomu Leda ir mūsu dzīves atslēgas glezna. Viss ir izkarināts telpā neko citu neaizskarot, pat jūra ir pakarināta mazliet virs zemes"
Rafaēla Madonnas galva pēc eksplozijas (1951) - "Iemantojot lielāku spēku nekā piemīt ciklotroniem un kibernētiskajiem kalkulatoriem, var aizsniegties līdz realitātes noslēpumam nekavējoties... Mana ekstāze!... Mana sv. Terēza no Avilas. Pateicoties spāņu misticisma atdzimšanai, es, Dalī, esmu spiests izmantot savu darbu, lai parādītu Visuma vienotību caur visas būtnes dvēseliskumu."
Salvadors Dalī centās pacelties pāri saprāta vadītajai domāšanai ar spraigas un satraucošas pasaules palīdzību, gleznojot fantastiskas ainavas reālistiskā garā.
Dalī gleznas šķiet kā dienasgaismā izvilkti sapņi, tās pilnas ar neizskaidrojamām zīmēm un kodoliem, kas iedarbojas uz skatītāju emocionāli, pāri apzināti loģiskai un racionālai pasaules izpratnei. Dalī, kurš uzskatīja sevi par sapņu fotogrāfu gleznās, pieder pie "iluzionistisko" jeb "verisko" sirreālistu grupas. Priekšmetiskās pasaules atsvešināšana pieder paver durvis uz dziļākiem psihes slāņiem, uz īstenību, kas atrodas aiz redzamā.
…