Senā Halebas (Alepo) pilsēta.
Otra lielākā pilsēta Sīrijā, viena no senākajām apmetnēm pasaulē. Tās vēsturi skaita vairāk nekā 5000 gadus. Haleba ir sens centrs Lielajā Zīda ceļā. Pilsēta ievērojama ar vēstures pieminekļiem. Interesanti ir kolorītie Džeidas un Taibas rajoni ar desmitiem viduslaiku namu, karavan-saraju (Džumruk, Bazir, Sabun u.c.), senām skolām, baznīcām, mošejām, hamam pirtīm, no kurām daļa celta jau XV gs., kā arī senajām slēgtajām tirgus rindām. Iespaidīga ir senās akropoles vietā uzceltā Alepo citadele (XII gs), kas ir viens no labākajiem viduslaiku arābu fortifikācijas mākslas paraugiem, Al Džami al-Kabir mošeja (Lielā mošeja 1090.g.), Džami-Kikan mošeja (XIII gs., akmens bloks ar hettu rakstiem iemontēts mošejas sienā, savulaik kalpoja kā atslēga hettu valodas atšifrēšanā), Kalb-Lavzi baznīca.
Alepo arheoloģijas muzejs slavens ar eksponātiem no izrakumiem senajās Mezopotāmijas pilsētās Mari, Ebla, Ugarita, kā arī ar skulptūrām un bareljefiem, kas agrāk rotāja cara pils portālu Aramijas Guzanā. Laba etnogrāfijas kolekcija ir Populārās Mākslas un Tradīciju muzejā. Alepo vecpilsēta 1986.gadā iekļauta UNESCO pieminekļu sarakstā, tādēļ, ka to apdraud pārapdzīvotība.
Ap Alepo nelielā teritorijā gandrīz neskartas saglabājušās dzīvojamās ēkas, bazilikas, fermas, klosteri, sardzes torņi, kapenes, sabiedriskās celtnes, eļļas preses u.t.t., kas celtas 4.-6. g.s. Interesantas ir arī dažādu laiku pilis atrodas tuksnešainajos rajonos ap Alepo, Sv. Simeona baznīca (490 g.) 40 km rietumos no pilsētas, kā arī antīks dambis Harbakā – lieliska būve, viena no retajām antīkās apūdeņošanas sistēmām, kas pasaulē saglabājusies.[8][9]
…