Mūsdienās, šajā putekļu un netīrumu pilnā pasaulē, cilvēku dzīvē liela loma ir mazgāšanas līdzekļiem. Cilvēki tos slēpj virtuves skapīti vai zem izlietnes, lai pasargātu no bērniem, bet bieži vien neapzinās ko sintētiski mazgāšanas līdzekļi nodara apkārtējai videi un cilvēku veselībai.
Darba tēma: Sintētiski mazgāšanas līdzekļi un to ietekme uz vidi
Es uzskatu, ka katram cilvēkam ir jāzina ar ko viņš tīra savu māju un mazgā savu ķermeni. Ir jāzina kādu iedarbību rada sintētiskie mazgāšanas līdzekļi un parastās ziepes, kas noteikti katram mājās ir. Katram cilvēkam ir jāiedomājas, kas ir labvēlīgs viņa veselībai un arī nekaitīgs apkārtējai videi.
Darba mērķis: Izpētīt sintētisko mazgāšanas līdzekļu sastāvu un to ietekmi uz vidi
Darba uzdevumi:
1.izpētīt un analizēt teorētisko literatūru
2.veikt anketēšanu, apkopot rezultātus un izdarīt secinājumus.
3.pētīt sintētisko mazgāšanas līdzekļu sastāvu
4.noteikt, kuri sintētiskie mazgāšanas līdzekļi visvairāk piesārņo vidi
5.informēt savus skolas biedrus un skolotājus par sintētiskiem mazgāšanas līdzekļiem un to ietekmi uz vidi.
Hipotēze: Sintētiskie mazgāšanas līdzekļi ir vielas, kas piesārņo vidi
Darbā izmantotas metodes: literatūras analīze, anketēšana, eksperiments.
Ikdienā mēs visi lietojam sintētiskos mazgāšanas līdzekļus, bet vai bieži iedomājamies, kādu postu izdarām ,šķiet , it kā ar tik ļoti nepieciešamo procesu. [4/69.lpp] Ar lielu ūdens daudzumu viegli var noskalot ūdenī šķīstošas vielas (piemēram, cukura sīrupu), bet ar ūdeni vien nevar nomazgāt taukainus traukus vai eļļainas rokas. Šajā gadījumā ūdens mazgājošā darbība ir nepietiekama – tas nespēj iespiesties ādas porās un savākt netīrumus. Tāpēc ir vajadzīgs mazgāšanas līdzeklis. [3/283.lpp]
Mazgāšanas līdzekļi ir dažādi – ziepes, veļas mazgājamie pulveri, šķidrie mazgāšanas līdzekļi, pastas, šampūni. Visiem mazgāšanas līdzekļiem piemīt kopīga īpašība – spēja ūdens šķīdumā atdalīt netīrumus no mazgājamā materiāla un saistīt tos. Šī īpašība piemīt virsmaktīvām vielām, kas veicina mazgājamā materiāla un netīrumu saslapināšanos, un putu veidošanos. Virsmaktīvā viela ir mazgāšanas līdzekļa galvenā sastāvdaļa. Pie virsmaktīvām vielām pieder , piemēram, ziepes, kas ir vissenākais mazgāšanas līdzeklis.
Mazgāšanas līdzekļi sastāv no aptuveni 10 - 20 dažādām ķīmiskām vielām. Visas šīs sastāvdaļas var iedalīt vairākās grupās: virsmaktīvās vielas, balinātāji, piedevas, pildvielas un tā tālāk. Katrā no šīm grupām ir garš dažādu ķīmisko vielu saraksts.…