Liela pērle mirušā mutē simbolizēja dzīves būtību, kā arī tikumu un cildenumu, Sarkanais diegs kuru bija jāsasien dēlam attēloja viņa nevēlēšanos šķirties no viņas. Sievai bija ļauts doties iekšā kapenēs, lai pēdejo reizi atvadītos no aizgājēja vīra, viņa varēja arī palikt kapenēs. Šī iespēja sievai doties pakaļ vīram pēcnāves dzīvē sakņojas ļoti senos ķīniešu uzskatos un kopīgas arī daudzām citām tautām.
Enčī Minā romānā “Imperatore Orhideja” bieži sastopam dažādus priekšmetu simbolus. Piemēram laimes rati, simbolizē visuma pamatus, gliemežvāki – budas balsi, eļļas papīra lietussargi aizsargā gadalaikus no plūdiem un sausuma. Lotosa ziediem bija īpaša nozīme, tie simbolizēja mieru paaudžu garumā. Lotosa ziedam bija liela sakrāla nozīme budisma piekritēju vidū. Saskaņas lode simbolizēja vienotību un mūžību. Sfērai jeb lodei bija maģiska nozīme ķīniešu mitoloģija.
Ķīnieši daudz izmantoja dažādu heiroglifu apģērbos, arhiektūrā un talismanos. Enči Minā min Šou zīmi, kas simbolizē ilgmūžību. To attēloja uz audumiem, šķīvjiem un visur kur tikai bija iespējams. Hieroglifs Sji arī bija populārs un tas simbolizēja laimi.
Nobeigums.
Enči Minā romāns “Imperatore Orhideja” sniedz daudz simbolu aprakstu. Tā uninikalitāte ir tāda, ka tas ļauj mums sekot līdzi Orhidejas gaitām sākot no bērnības un parastās dzīve, vēlāk dzīvē par konkubīni, un tad par imperatori. Katrā no šiem Orhidejas dzīves posmiem mums atklājas gan Ķīnas tautas, gan arī galma simbolikas nozīme. Tāpat autore ir atklājusi praktiski visas galma dzīves sfēras un centusies to izdarīt ne tikai no sievietes uzskatu puses, bet arī ir iedziļinājusies citu galma vīriešu lomā. Tas ļauj lasītājam izsekot Ķīnas aizliegtās pilsētas sadzīvei, tās drāmai un imperatora dzīves niansēm no visām pusēm. Šī iespēja ļauj arī labāk iepazīt ķīnas kultūras simbolismu. Kopumā izlasot šo grāmatu esmu daudz uzzinājis jauna par ķīnas kultūru, un esmu atradis paralēles strap ķīnas tradicionālo simboliku un citu tautu simboliem.
…