Pati autore ir dzīvojusi 19. gs. Beigās un 20. gs. pirmajā pusē, ieguvusi labu izglītību Lomonosova ģimnāzijā, ir studējusi filozofiju Bernē un Leipcigā, kā arī apmeklējusi žurnālistu skolu. Skolas laikā aizrāvusies ar zīmēšanu, mūziku, rakstniecību, vēsturi, sabiedriskajām zinātnēm, mākslu, kā arī pratusi vairākas svešvalodas: vācu, krievu, latīņu, franču, angļu.
17 gadu vecumā Ī. Kaija iepazinās ar Filipu Lūkinu, kurš vēlāk kļuva par viņas dzīvesbiedru. Viņiem ir 3 bērni, bet ģimenē nevalda saskaņa. Šī personīgā pieredze laulības dzīvē daļēji rosina autori rakstīt romānu. Pat šķiet, ka autores pašas būtība ir saskaldīta daudzajos romāna sieviešu tēlos.
Vēl Īvandi Kaiju nenoliedzami ir ietekmējusi draudzība ar latviešu rakstniecības dižgariem Raini un Aspaziju, īpaši Aspaziju, jo, kā zināms, Aspazija ir bijusi ļoti dedzīga sieviešu emancipācijas jautājuma atbalstītāja.
Lai gan romānā aplūkoto tēmu spektrs ir ļoti plašs, turpmāk analizēšu sievietes lomas. Šādu tēmu izvēlējos, jo tā romānā ir plaši aprakstīta. Man likās interesanti sieviešu tēli, tāpēc centos izveidot nelielu plānu.
Sieviete – meita. Romānā ir 4 spilgti meiteņu tēli, kuri sižeta gaitā iziet iniciācijas procesu un kļūst par sievietēm. Visvairāk kā meitas ir uzsvērtas divas – galvenā varone Gaida Goba un viņas māsīca Balva.
…