Katram uzņēmumam saimnieciskās darbības gaitā pastāv vairāki mērķi. Kā svarīgākais no mērķiem parasti tiek minēta uzņēmuma peļņa. Tomēr svarīgi ir ne tikai šo peļņu iegūt, bet arī to apzināt un saglabāt. Tāpēc peļņa nav vienīgais mērķis, ko izvirza uzņēmēji. Uzņēmums ikdienā saskaras ar citu mērķu izvirzīšanu. Otrs svarīgākais, dažkārt pat galvenais, katra uzņēmuma mērķis ir tā maksātspējas saglabāšana. Lai varētu kontrolēt uzņēmuma peļņu un maksātspēju, bieži vien ir pietiekoši ar uzņēmuma pārskatos ietverto informāciju. Ar to var pietikt, lai saņemtu pietiekamu informāciju nākotnes lēmumu pieņemšanai, vai laicīgi pamanītu tuvojošās briesmas.
Katram uzņēmumam ir jāapzinās vai sasniegtie rezultāti ir vērtējami pozitīvi, vai negatīvi. Kritēriji, pēc kuriem var izdarīt šādu novērtējumu ir atšķirīgi dažādiem uzņēmumiem. Ir jāveic šo rādītāju regulāra analīze. Katram uzņēmumam ir jāapzinās kas viņu sagaida nākotnē. Laicīgi jāparedz briesmas un jāsaskata iespējas. No analīzes rezultātā iegūtās informācijas var izdarīt daudzus secinājumus par uzņēmuma nākotni.
Tēmas izvēles pamatojums: Šo tēmu izvēlējos tādēļ, ka pirmām kārtām es strādāju 2001.gadā dibinātā uzņēmumā, kurš arī nodarbojas ar sabiedrisko ēdināšanu. Kā otru no faktoriem un arī galveno gribētu minēt, ka, izpētot un izanalizējot uzņēmuma SIA “X” saimnieciskos un ekonomiskos rādītājus, kā arī uzņēmuma finansiālo stāvokli, es varēšu izvērtēt kā darbojas šis uzņēmums un kāda ir uzņēmuma panākumu atslēga. Man radīsies iespēja salīdzināt uzņēmuma, kurā es strādāju darba stilu ar SIA “X”, tādējādi ierosināt savus darba devējus uzņēmējdarbības attīstīšanas jomā.
Pētījuma bāze: Par pētījumu periodu tiks izmantoti 2003.- 2005.gadi un savstarpēji salīdzināti, t.i., SIA “X” nepublicētie dati 2003.- 2005.gadu bilances ar pielikumiem, peļņas un zaudējumu aprēķini, apstiprinātais kontu plāns, nolikumi.
Kursa darba mērķis: Esmu izvirzījusi mērķi uzskatāmi parādīt, kā vienkāršotu analīzi uzņēmumā var veikt katrs, kam ir svarīgi konkrētā uzņēmuma saimnieciskās darbības rādītāji, kā veikt vienkāršotu šo rādītāju plānošanu nākotnei. Darbā tiks aplūkots kā šīs problēmas risina konkrētā uzņēmumā SIA “ X” .…