Kursa darba temats ir SIA “x” finansiālā analīze. Šis darba ir veltīts uzņēmuma gada pārskatā ietverto rādītāju izvērtēšanai un finanšu situācijas noteikšanai.
Temata aktualitāti pamato finanšu analīzes vieta uzņēmuma vadības sistēmā. Praktiski visu uzņēmumu (pētāmā firma “x” nav izņēmums) pārskatu lietotāji izmanto finanšu analīzes metodes lēmumu pieņemšanā. Daži analīzes rādītāji (likviditāte, rentabilitāte) iekļaujami arī vienā no gada pārskata sastāvdaļam. Vadīšanas process būtībā ir balstīts uz iepriekšejo periodu informāciju un tās analīzi, dažādu koeficientu un rādītāju izvērtēšanu. Līdz ar to pieteikumu izstrādāšana un uz nākotni orientēto lēmumu pieņemšana tiek balstīta uz iepriekšējo periodu uzskaites datu izvērtēšanu. Aktuāls ir arī tas, cik efektīvi bijuši iepriekš pieņemtie finanšu lēmumi. To nosaka pozitīvas vai negatīvas dažādu rādītāju izmaiņas.
Šī analīze ir aktuāla un nepieciešama dažādiem pārskatu lietotājiem, piemēram, aizdevējiem, vadībai, nodokļu administrācijai [3,40]. Rādītāju noteikšana un izvērtēšana palīdz vispirms atklāt uzņēmuma vājās vietas, jo tikai tad ir iespējams mērķtiecīgi labot pieļautās kļūdas. Ja finanšu rādītāji liekas pieņemami pārskata lietotājiem, tas sekmē uzņēmuma mērķu realizēšanu. Finanšu analizē ļauj samazināt nenoteiktību, kas ir neizbēgama jebkura lēmuma pieņemšanas procesā [4; 1284].
Kursa darba mērķis ir izvērtēt SIA “x” finansiālo stāvokli (likviditāti, maksātspēju, rentabilitāti) un tā izmaiņas pārskata gada periodā, tā rezultātā atklāt trūkumus, kā arī izstrādāt priekšlikumus finansiālā stāvokļa uzlabošanai.
Izvirzītā mērķa sasniegšanai darbā tiek risināti sekojoši uzdevumi: pamatojoties uz atbilstošu literatūru (fundamentālajiem pētījumiem); visi koeficienti iedalīti grupās to sistemātiskai analīzei; visi koeficienti aplūkoti dinamikā; pamatojoties uz aprēķinātiem rādītājiem, novērtēti to izmaiņu cēloņi un to ietekmējošie rādītāji; atklāts izmaiņu raksturs – pozitīvais vai negatīvais. Rezultātā autors piedāvā priekšlikumus atklāto trūkumu novēršanai, kā arī iesaka uz nākotni vērsto lēmumu variantus, lai uzņēmums “x” darbotos efektīvāk.
Kā pētīšanas metodes tiek izmantotas finansiālās analīzes metodes (aritmētiskās metodes, bilanču metodes, grafiskās metodes, relatīvo rādītāju salīdzināšana), zinātniskais instrumentārijs (konkrēti paņēmieni, ko izmanto subjekta finansiālās darbības pētīšanai) un finanšu analīzes kategorija (vispārējie zinātniskie jēdzieni).…