Galvenais iemesls kādēļ uzņēmēji sāk savu biznesu ir vēlme gūt peļņu, tomēr katrs komersants tiek pakļauts riskam zaudēt savus ieguldījumus. Diemžēl statistika rāda, ka brīva tirgus ekonomikas valstīs divi no trīs jaunajiem uzņēmumiem bankrotē pirmo četru gadu laikā. Pieņemot nepareizus finanšu lēmumus, var samazināties uzņēmuma apgrozījums un peļņa, pieaugt parādi, rasties grūtības ar maksājumiem un beigās maksātnespēja. Uzņēmuma krīzes apstākļos var mēģināt veikt tā atveseļošanu, ja uzņēmuma vadība laicīgi ir pamanījusi, ka uzņēmumam ir finansiālas grūtības un noskaidrojusi kādi ir iemesli šai problēmai. Lai vienmēr sekotu līdz uzņēmuma maksātspējai noderīgi var būt finanšu koeficentu aprēķini un bankrota prognozēšanas modeļu piemērošana uzņēmumam. Atveseļošanas gaita un tās iznākums būs atkarīgs no tā, vai uzņēmuma vadītājs spēs pieņemt pareizus lēmumus, pratīs ātri novērtēt situāciju, būs spējīgs riskēt. Bieži šādiem pasākumiem rezultātu nav un uzņēmums kļūst maksātnespējīgs.
Pie uzņēmuma maksātnespējas iemesliem var būt vainojami dažādi faktori. Tie var rasties, kā uzņēmuma iekšienē, tā arī, tie var būt ārēji ar uzņēmumu netieši saistīti faktori. Visiem mums ir labi zināmi tādi faktori, kā tirgus svārstības, negodīga konkurence un inflācija. Nemaz nerunājot par tādām cilvēciskām parādībām, kā krāpšana, dotā vārda nenoturība un meli. Visi šie faktori, ja tos nevada un nekontrolē, var ātri novest plaukstošu uzņēmumu maksātnespējīgo uzņēmumu rindās.
Šajā darbā autore prognozēs uzņēmuma ir SIA “Skonto būve” maksātspēju. Apskatītais periods ir no 2003. līdz 2006.gadam, bet prognozes 2007.gadam. Šis ir uzņēmums, kas veic celtniecības un projektēšanas darbus un visus ar to saistītos pienākumus. SIA "Skonto Būve" savu darbību uzsāka 1995.gada 10.martā un pēdējo 4 gadu laikā kopējais pastāvīgo un līgumdarbinieku skaits svārstās no 315 līdz 2000 cilvēkiem, atkarībā no objektu skaita un darbu apjoma.…