Laikā, kad Latvija turpina iesākto virzību uz tirgus orientētu, demokrātisku un tiesisku valsti, aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta efektīvai mārketinga vadīšanai uzņēmumos. Mārketinga vadīšana ir ideju, preču un pakalpojumu, cenu politikas, virzīšanas un sadales plānošanas un izpildīšanas procesos, lai radītu maiņu, kas apmierinātu gan pircēju un gan uzņēmuma mērķus.
Šobrīd katram uzņēmumam veiksmīgai darbībai tirgū nepieciešams ne tikai precīzi noteikt mērķus, kurus tas ar savu darbību vēlas sasniegt, bet arī noteikt šo izvirzīto mērķu sasniegšanas metodes. Tāpēc viena no svarīgākajām jebkura uzņēmuma darbības sfērām ir labi pārdomāta mārketinga organizācija, bet mārketinga stratēģijas izstrādāšana arī nozīmē to līdzekļu un metožu izvēle, ar kuru palīdzību uzņēmums risinās izvirzītos uzdevumus.
Ja uzņēmums ir izvēlējies mērķtirgu un plāno mārketinga stratēģiju, tad viens no svarīgākajiem jautājumiem ir uzņēmuma produktu pozīcijas izvēle.
Produkta pozīciju nostiprināšana ir tādu mārketinga pasākumu īstenošana, kuri noved pircēju pie stabilām domām par produkta neapšaubāmām priekšrocībām konkrētajā tirgū.
Jebkuram uzņēmumam, pieņemot lēmumu par pozīcijas izvēli mērķtirgū, jāņem vērā pircēju vajadzības un rīcība tirgū, jo konkurenti var to apmierināt labāk un efektīvāk. Uzņēmumam jāatrod un jāīsteno konkurētspējīgas produktu priekšrocības un, pamatojoties uz tām, jāizstrādā tirgū sava stratēģija.
Pircēji parasti dod priekšroku produktiem, kas viņiem nodrošina lielāko patēriņa efektu par to pašu cenu vai to pašu efektu par zināmu cenu. Tas nozīmē, ka pircēji dod priekšroku vērtīgākiem (no viņu viedokļa) produktiem. Tāpēc strādājot mērķtirgū, jāpiedāvā pircējiem kaut ko vērtīgāku nekā konkurenti. Pie tam produkta vērtība saistīta ne tikai kvalitāti, bet arī ar citiem faktoriem: dizains, iesaiņojums, serviss utt. Dažreiz svarīga ir faktoru savstarpējā saistība, nevis kāds atsevišķs faktors. Nereti paša uzņēmuma produktu vērtējums atšķiras no pircēju viedokļa par šo vērtējumu. Piemēram, izejot mērķtirgū, uzņēmums piedāvā savu produktu (un šo pieeju atspoguļo visos mārketinga pasākumos) kā produktu ar augstāku kvalitāti un relatīvi zemu cenu. Taču pircēji to var uztvert kā vidējas kvalitātes produktu ar relatīvi augstu cenu. Protams, ar šādu pircēju attieksmi uzņēmums nevar nostiprināt savas pozīcijas tirgū. Tāpēc ir jānosaka iespējamās produkta konkurētspējīgās priekšrocības.…