Saimnieciskās darbības analīzē galvenā uzmanība pievēršama pētāmā objekta konkrētajām īpatnībām un specifikai. Šāda analīze ir iedarbīga, tā noder par pamatu analizējamā objekta vadības lēmumu izstrādāšanai. Šādā veidā iegūtie secinājumi un ieteikumi attiecas tikai uz konkrētu analizējamo objektu, tos nedrīkst attiecināt uz nozari, reģionu.
Ekonomiskā analīze ir svarīgs ekonomikas vadīšanas procesa posms, tās uzdevums ir:
1. vispusīgi novērtēt analizējamā objekta stāvokli un noteikt, kādā mērā tas atšķiras no nepieciešamā.
2. atklāt iespējas un ceļus, kā analizējamā objekta faktisko stāvokli tuvināt nepieciešamajam.
3. sagatavot informāciju, kas nepieciešama optimālā vadības lēmuma izstrādāšanai.
Ekonomisko rādītāju sistēmas novērtējuma kritēriji, to aprēķināšanas, uzskaites, plānošanas un analīzes metodes pastāvīgi mainās un pilnveidojas saskaņā ar tirgus ekonomikas prasībām.
Uzņēmuma saimnieciskās darbības analīzei ir svarīga loma uzņēmuma vadīšanā. Analīzes uzdevums, no vienas puses, ir noteikt uzņēmuma darbības efektivitāti pārskata periodā, un noteikto mērķu sasniegšanu, bet no otras puses, noteikt uzņēmuma darbības attīstības iespējamos virzienus esošajā un perspektīvajā periodā, ņemot vērā nepieciešamos materiālus, finansiālos un darbaspēka resursus. Tāpēc analīze ir jāveic mērķtiecīgi, lai izzinātu tādas uzņēmuma iespējas un rezerves, kas nodrošinātu esošo resursu optimālu izmantošanu. Finansu rādītāju lietotājiem bieži vien nākas spriest par to, vai šo rādītāju lielums, to dinamika ir labvēlīga vai nelabvēlīga.…