Kā varam secināt pēc 7. tabulas datiem, uzņēmumam SIA „Citrus Solutions” 2009.gadā bankrotēšanas iespēja ir zema un potenciāliem kreditoriem nav nepieciešams veikt sīkāku finansiālā stāvokļa analīzi, jo „Z” rādītājs gan gada sākumā, gan gada beigās ir pietiekami augsts. Gada sākumā tas bija 3.41, bet gada beigās 4.33. Pēc Eduarda I. Altmana „Z” modeļa, ja z ir lielāks par 3, tas nozīmē niecīgu bankrota iespējamību.
Pēc „Z” shēmas nosakot SIA „Citrus Solutions” finanšu situācijas stabilitāti, var redzēt, ka to visvairāk ir ietekmējis piektais rādītājs – apgrozījuma attiecība pret aktīvu kopsummu. Gada sākumā, gan beigās apgrozijuma apjoms pret aktīvu kopsummu ir augsts, kas arī nodrošina gada sākumā 92%, bet gada beigās 79% no kopējā piecu faktoru koeficientu kopsummas.
Analizējot X1 koeficientu, var secināt, ka īstermiņa saistību summa ir mazāka par apgrozāmo līdzekļu apjomu, kas vērtējams ļoti labi un līdz ar to dod arī pozitīvu koeficientu gan gada sākumā, gan beigās, tas ir attiecīgi 0.12 un 0.6. Samazinājums vērtējams negatīvi. Samazinājums noticis uz tīro apgrozāmo līdzekļu samazinājuma pamata, jo salīdzinot gada apjomu gada sākumā ar gada beigām, tīrie apgrozāmie līdzekļi samazinājušies nedaudz vairāk kā uz pusi mazāki.
X2 rādītājs ir pozitīvs un tas ir saistīts ar nesadalītās peļņas īpatsvaru aktīvu finansējumā. Gada sākumā tas bija 0.01, bet gada beigās jau 0.15. Palielinājums ir noticis, jo aktīvu kopsumma ir samazinājusies un nesadalītās peļņas apjoms attiecīgi ir palielinājies. Tas ir vērtējams pozitīvi.
X3 rādītājs ir vērtējams ļoti pozitīvi. Tas nozīmē to, ka peļņa pirms % un nodokļiem sastāda lielu īpatsvaru aktīvu finansējumā un uzņēmumam ir vajadzīga mazāka nepieciešamība izmantot aizņemto kapitālu un kapitāla struktūra ir finansiāli drošāka. Šis rādītājs gada laikā ir paaugstinājies. Tas liecina par to, ka uzņēmuma tīrā peļņa palielinās.
…