Šo tēmu izvēlējos tādēļ ka manā īpašumā nonācis mantojums – zemes gabals ar piebūvi - garažu, un es vēlētos gūt plašākas zināšanas par tām tiesībām kuras man ir un kuras man var aprobežot apkārt esošie zemes gabalu īpašnieki. Nekustama īpašuma apgrūtinājums ar servitūtiem ir būtiska sastāvdaļa darījumos ar nekustamo īpašumu. Jo īpaši aktuāli tas ir šobrīd, kad aizvien vairāk notiek darījumi ar nekustamo īpašumu (mantošana, pirkšana, pārdošana, izīrēšana, u.c.), līdz ar to palielinās nepieciešamība servitūtu pielietojumam.
Mans mērķis ir izpētīt servitūtu būtību un to pielietojumu dažādās situācijās saistībā ar nekustamiem īpašumiem.
Risinot zemes lietošanas tiesību jautājumus, ir svarīga un būtiska lieta - servitūti. Civillikums precizē, ka servitūts ir apgrūtinājums pašai lietai, šai gadījumā nekustamam īpašumam, bet ne pašam īpašniekam.
Servitūts ierobežo īpašnieka noteiktās tiesības lietot savu lietu. Šis aprobežojums atkarībā no servitūta veida var izpausties divējādi: noteiktas ar lietas izmantošanu saistītās tiesības īpašniekam tiek atņemtas pavisam, piešķirot tās servitūta izlietotājam, vai arī īpašnieka tiesības tiek ierobežotas tā, ka noteiktas tiesības var izlietot gan īpašnieks, gan servitūta izlietotājs.
Servitūtu uzdevums ir dot labumu noteiktam nekustamajam īpašumam vai konkrētai personai.
CL izšķir divas servitūtu grupas: reālservitūti un personālservitūti. Tām savukārt ir vairāki mazāki sadalījumi.
Atšķirība starp reālservitūtiem un personālservitūtiem ir tāda, ka personālie servitūti izbeidzas ar tās personas nāvi, kam par labu servitūts pastāv, turpretim reālservitūti pastāv tik ilgi, kamēr pastāv īpašums, kam par labu tas nodibināts.…