Latvijas Republikā ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Šo noteikumu kā pamattiesību paredz Latvijas Republikas 105. pants. Katram īpašniekam ir pilnīgas varas tiesības par lietu, tiesība valdīt un lietot to, ka arī iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību. Šīs tiesības aizsargā Latvijas Republikas Civillikums.
Servitūti ir paredzēti ar mērķi, lai īpašnieks ar savu rīcību nevarētu kaitēt blakus esošām īpašuma saimniekiem. Servitūtu institūts palīdz arī novērst trūkumus, kas izveidojas, sadalot zemi privātīpašniekiem. Tātad servitūts ir tiesība uz svešu lietu, taču lietošanas ziņā pastāv ierobežojumi kādai personai vai noteiktam zemes gabalam.
Šī darba mērķis ir noskaidrot, kā tiek regulēts servitūtu institūts Latvijā, šīs tiesības jēdzienu, kas ir definēts Civillikumā, servitūtu iedalījumu, to nodibināšanas un izbeigšanās noteikumus. Ir interesanti uzzināt, kā katrs no Latvijas iedzīvotājiem var izmantot svešu zemi tiesiskā ceļā, jo dzīvē ir daudz strīdīgu situāciju, piemēram, starp kaimiņiem, kas nezina savas tiesības, nezina kā viņi var rīkoties saskaņā ar Latvijas likumiem. …