Mani vienmēr fascinējusi tā vēstures puse, kas skar tehnoloģiju attīstību. Jo bez iespējām, ko sniedz zinātniskie izgudrojumi, nez vai civilizācijas vēsture būtu tāda, kādu mēs to šodien pazīstam. Kopš klavesīnu sāka nomainīt klavieres, ir pagājuši 3 gadsimti, un tomēr, neviens senās mūzikas cienītājs nepalaiž iespēju atkal un atkal ieklausīties šo fascinējošo mūzikas instrumentu skaņās.
Tomēr vēl vairāk pārsteidzoša ir cilvēka vēlme nemitīgi estetizēt utilitārus priekšmetus. Gan tos, kas paredzēti smagam darbam, gan tos, kuru pielietojums sniedz garīgu baudījumu. Mācību priekšmeta ietvaros aplūkošu taustiņinstrumentu dekoratīvo apdari.
Tā kā pianīni un flīģeļi parādījās vēlāk un to dekoratīvajai apdarei vienmēr pievērsta mazāka vērība, nekā skanējumam, aplūkošu tikai dažus senākos piemērus no Vīnes Mākslas un Vēstures muzeja kolekcijas.
Lai varētu runāt par klavesīnu, klaviohordu, spinetu un vēl daudzu citu radniecīgu mūzikas instrumentu dekoratīvo apdari, jānoskaidro kas un kad bija šie taustiņinstrumenti. Skaidrības labad šo instrumentu apzīmēšanai lietošu visatpazīstamāko terminu “klavesīns”.
Klavesīni bija stīgu taustiņinstrumenti, kas tika izmantoti muzicēšanai līdz laikam, kad to vietu aizņēma pianīns. Angļu valodā klavesīnu iedalījums pēc to nosaukuma ir ļoti smalks, tā kā latviešu valodas vārdu krājumā daudzu terminu nav, specifikācijas nolūkā lietošu arī angļu valodas vārdus.…