1 Seno upju ieleju civilizāciju raksturojums
Pirmās civilizācijas radās Tuvajos Austrumos – Divupē starp Tigras un Eifratas upēm un Ēģiptē Nīlas ielejā. Tur pirmo reizi cilvēces vēsturē veidojās sabiedrības un varas struktūras, kas vēlāk, daļēji balstoties uz Tuvo Austrumu pieredzi un tradīcijām, izplatījās arī citos reģionos.
Pirmās civilizācijas radīja valsti ar valdnieku un pārvaldes sistēmu, pilsētu kā civilizācijas sasniegumu koncentrācijas vietu, rakstību, rakstītas literatūras un rakstītas tiesības, zinātņu aizsākumus, ekspansiju un izveidoja lielvalsti. Tāpēc cilvēces turpmāko vēsturi pilnībā izprast var tikai pēc iepazīšanās ar Tuvo Austrumu civilizācijām. Civilizācijas centri bija arī politiskās un militārās varas centri. Varai bija raksturīga tieksme veidot plašas lielvalstis jeb impērijas.
1.1 Mezopotāmija (Senā Divupe)
4. gadu tūkstoša otrajā pusē p.m.ē. Nīlas ielejā un Tigras un Eifratas starpupē Mezopotāmijā jeb Divupē strauji attīstījās ražošana un sabiedrība, kā rezultātā izveidojās pirmās augstas kultūras civilizācijas cilvēces vēsturē (skat. 1. attēlu ).
Ap 3200. g.p.m.ē. kādā Mezopotāmijas apvidū, kas pazīstams ar nosaukumu Šumera, tika izgudrota pirmā zināmā rakstības forma un iesākās vēsture – tajā nozīmē, ka tika iemūžināti vārdi, kas mūsdienu zinātniekiem palīdz saprast, ar ko cilvēki tolaik nodarbojušies.
…