No akmens laika reliģijas ir 2 ceļi. Viens no tiem – ceļš maģijas pasaulē. Ceļš uz maģijas pasauli ir saistīts ar atteikšanos no civilizācijas. Tā ir bezrakstības un šamanisma pasaule. Bet ir arī cits ceļš. Tas ved uz rakstītpratēju sabiedrību.
Aptuveni pirms 5 000 gadu cilvēce sāka lietot rakstību. Šīs rakstu zīmes mēs varam izlasīt un, kaut daļēji saprast. Tuvu šim laikam ir valsts organizācijas parādīšanās – tas ir aptuveni 4. – 3. gadu tūkstotis pirms kristīgās ēras. Mūsdienu vēstures zinātne uzskata, ka šis process ir norisinājies vienlaikus Mezopotāmijā un Ēģiptē. Rakstu kultūra ļauj mums jau uzzināt, nevis tikai minēt, kā un kam ir ticējušas senās tautas.
No Senās Ēģiptes ir saglabājies ļoti sens un apjomīgs rakstu kopums. Tie ir piramīdu teksti, kas uzrakstīti uz valdnieku kapeņu sienām un tur arī saglabājušies no 3. gadu tūkstoša līdz mūsu dienām. Ir arī rakstu pieminekļi no privātpersonu kapenēm, kas ir tik pat veci, tikai, protams, ne tik bagātīgi. Šie un daļēji arī vēlāki rakstu pieminekļi ļauj mums rekonstruēt vissenākos Ēģiptes reliģiskos priekšstatus.
Reliģijai bija galvenā loma Ēģiptes kultūrā. Tā caurauž visas jomas un ietekmē valsts varu, politiku, tiesu, zinātni, priekšstatus par pasauli un cilvēku ikdienu. Bez reliģijas izpratnes nav novērtējamas spilgtākās Ēģiptes mākslas parādības.…