3. SELĒNS UN MŪSU VESELĪBA
Selēna lietošana uzturā ir svarīga veselīgai imūnreakcijai. Tas ir nepieciešams imūnsistēmas pareizai funkcionēšanai, tas spēlē lomu vīrusu, AIDS nomākšanā. Selēna nepietiekamība ir saistīta ar samazinātu imūno šūnu skaitu, paātrinātu slimības progresēšanu un augstu miršanas risku HIV/AIDS slimniekiem. Antioksidanti uztura elementi, piemēram, selēns, palīdz aizsargāt šūnas pret oksidācijas stresu, tāpēc potenciāli palēnina slimības progresēšanu. HIV-pozitīvajiem indivīdiem ir svarīgi arī lietot ieteikto selēna daudzumu savā diētā (15).
Selēns ir īpaši nepieciešams cilvēkiem, kuri hroniski slimo ar infekcijas un/vai alerģiskām slimībām (bronhiālā astma, hroniskā obstruktīvā plaušu slimība, saistaudu patoloģija, artrīti). Oksidācijas stresa klātbūtnei var būt svarīgas sekas astmas patoģenēzē. Oksidācijas stress var plaušās mainīt līdzsvaru starp iekaisumu veicinošo mediatoru un antioksidantu enzīmu gēnu izteiktību par labu iekaisuma mediatoriem, savukārt selēns var regulēt iekaisuma mediatorus astmas gadījumā (15).
Ir pierādīts arī, ka selēns piedalās novecošanas procesa palēnināšanā, un tam ir aizsargājoša iedarbība pret dažām vēža formām. Var veicināt vīriešu auglību. Tagad ir pieejams pietiekams daudzums pierādījumu, lai ieteiktu selēna piedevas koronārās sirds slimības profilaksei. Tas var mazināt mirstību no sirds un asinsvadu slimībām, t.sk. cukura diabēta gadījumā. Selēns pieder antioksidantu grupai, kas var ierobežot maza blīvuma lipoproteīnu (LDL, jeb tā sauktā sliktā holesterīnu) oksidēšanos, tādējādi palīdzot novērst koronāro artēriju slimību (15).
Selēns ir arī svarīgs mikroelements, sēra analogs ar augstu ķīmisko aktivitāti. Ar vairāk nekā 30 zināmu selēnproteīnu, enzīmu starpniecību tas ir iesaistīts vairākos galvenajos metabolisma procesos. Selēns ir mikroelements, nepieciešams mazos daudzumos, bet lielākos daudzumos tas var būt toksisks. Atzīts, ka selēna nepietiekamība veicina dažas slimības. Selēns ir āķīga diētas mīkla, jo tam ir divējāds statuss kā augsti toksiskam, bet vitāli nepieciešamam mikroelementam. Augsts selēna līmenis asinīs (lielāks par 100 μg/dL) var izraisīt stāvokli, ko sauc par selenozi. Selenozes simptomi ietver sevī kuņģa-zarnu darbības traucējumus, matu izkrišanu, baltus plankumus uz nagiem, ķiploku smaku izelpā, nogurumu, uzbudināmību un nelielus nervu bojājumus. Atzīts, ka devas līdz 400 μg/dienā ir uzskatāmas par drošām gandrīz visiem cilvēkiem. Latvijā ieteicamā diētiskā deva (RDA) sastādīja 75 μg/dienā (15).
…