Mūsdienu uzņēmums, vai tas būtu valsts vai privāts, nav iedomājams bez sekretāra. Šīs profesijas speciālisti veicina vadošo darbinieku darba organizācijas uzlabošanu un efektivitātes paaugstināšanu, viņi ir starpnieki starp organizācijas vadību un pārējiem darbiniekiem.
Jebkuram darbiniekam ir nepieciešams sekretārs, kas uzņemas organizatorisko un informatīvo apkalpošanu, atbrīvo vadītāju no laika neracionālas tērēšanas un prot uzturēt viņa augstu autoritāti.
Ja vēl pavisam nesen bija pieņemts sekretāri saukt par „firmas seju”, tad tagad to jau var salīdzināt ar „vadītāja labo roku”, kas regulē dažādus ražošanas procesus. Sekretāres darba vietā krustojas visi uzņēmuma iekšējie un ārējie sakari.
Vārds „sekretārs” ir cēlies no viduslaiku „secretarius” un sākotnēji nozīmēja uzticības personu. Krievijā sekretāra amats parādījās 18.gs., sākumā tieši kā imperatora personīgā sekretāra amats.
Mūsdienās svešvārdu vārdnīcās vārds sekretārs tiek skaidrots kā „persona, kas kārto kādas iestādes, organizācijas vai privātpersonas saraksti, nodarbojas ar lietvedību”.
Sekretāre pārvaldes struktūrā: profesijas pakāpieni.
Sekretāres referentes profesija šobrīd ir viena no prestižākajām. Pēc kāda žurnāla domām, starp divdesmit vispopulārākajām profesijām sekretāre- referente ieņem 9. vietu.
Ir vairāki sekretāres amata paveidi. Lietišķie cilvēki pārsvarā lieto tikai vienu nosaukumu- sekretāre- referente, bet faktiski pastāv šādi sekretāres profesijas paveidi:
Telefona operatore- lielās kompānijās pieņem zvanus un savieno ar vajadzīgo abonentu.
Telefona sekretāre- pieņem paziņojumus un konkrētus pasūtījumus, zvana firmas vadītāja uzdevumā.…