Mans darbs ir par tēmu „Savlaicīga eiro ieviešana Latvijā”. Darba tēma ir aktuāla šobrīd, jo tuvojas valdības noliktais termiņš 2008. gada 1. janvāris, kad Latvijā būtu jāievieš eiro. Dažādos informācijas avotos iespējams lasīt eiro skeptiķu un eiro optimistu viedokļus par eiro ieviešanas procesu, kā arī izteiktās prognozes par savlaicīgu eiro ieviešanu.
Mana darba mērķis ir apkopot un izanalizēt prognozes par savlaicīgu eiro ieviešanu.
Lai sasniegtu darba mērķi, esmu izvirzījusi sekojošus veicamos uzdevumus:
Eiro ieviešanas pamatnoteikumu apskate;
Māstrihtas kritēriju izpildes salīdzināšana ar prasībām;
Viedokļu apkopošana par eiro savlaicīgas ieviešanas prognozēm
Viedokļu apkopošana par pozitīvajiem aspektiem, kas saistīti ar savlaicīgu eiro neieviešanu.
Darba nobeigumā izteiktas manas domas par eiro savlaicīgu ieviešanu, kā arī apkopoti secinājumi un priekšlikumi.
2003. gada 20. septembra referendumā Latvijas tauta nobalsoja par Latvijas pievienošanos ES un līdz ar to arī par eiro ieviešanu. Šādas saistības Latvijai, tāpat kā citām jaunajām ES valstīm, paredz Eiropas Kopienas dibināšanas līgums.
Saskaņā ar MK 2005. gada 21. jūnija sēdes lēmumu "Par pasākumiem, kas veicami, lai sagatavotos Eiropas Savienības vienotās valūtas ieviešanai Latvijā" Latvijas valdība plāno ieviest vienoto Eiropas valūtu 2008. gada 1. janvārī. [2]
Pāreja no lata uz eiro, Latvijai ir nozīmīga mēroga projekts, ko var iedalīt 2 posmos:
1. Pirmsieviešanas periods 01.2004.–12.2007.
2. Ieviešanas datums 01.01.2008. [1]
Eiro ieviešanas procesam jābūt izstrādātam tā, lai norēķinu valūtas maiņas dēļ iespējami maz tiktu traucēta katra Latvijas sabiedrības locekļa ikdiena. Eiro ieviešanai ir formulēti 2 galvenie pamatprincipi.
Efektivitāte - visu valsts samaksāto pasākumu izmaksām jābūt samērojamām ar iespējamiem riskiem, kas varētu rasties, ja attiecīgais pasākums netiku veikts pienācīgā apjomā un kvalitātē.
Orientācija uz sliktāk pozicionēto iedzīvotāju - Samazināt iespēju ciest no norēķinu valūtas maiņas procesa tiem iedzīvotājiem, kam ir ierobežota finanšu pakalpojumu pieejamība (piemēram, attālu apdzīvoto vietu iedzīvotājiem).[2]…