Ar terminu jumts mēs saprotam jumta nesošo konstrukciju un tās segumu. Nevar runāt vai nu tikai par konstrukciju, vai tikai par segumu — abi šie jēdzieni ir cieši saistīti. No jumta konstrukcijas un tā slīpuma ir atkarīgs jumta seguma materiāls — un otrādi. Tāpēc jau ēkas projektēšanas stadijā jāzina, kāds būs jumta slīpums un kāds tam atbilstošs seguma materiāls tiks izvēlēts. Šo pamatnoteikumu nedrīkst ignorēt, jo tad rezultāts var būt tikai- brāķis. Protams, liela nozīme ir arī jumtā iestrādāto materiālu un darba izpildījuma kvalitātei viens.
Ne mazāk svarīgs ir ari jumta seguma remonts. Ja niecīgam jumta seguma remontam nepieciešams neliels darbaspēka patēriņš un neliels arī materiālu patēriņš, tad jau novēlotā jumta seguma remonta gadījumā, kad jumts jau ilgstoši tecējis, vairs nevar veikt tikai jumta seguma remontu vien, ir jāveic jau visas ēkas remonts.
Labam jumtam jāatbilst šādām prasībām: tam jābūt ugunsdrošam, konstruktīvi noturīgam, izturīgam pret atmosfēras iedarbi, nokrišņu ūdeni necaurlaidīgam, drošam pret sniega ieputināšanu, vieglam, lētam, ar ilgu kalpošanas laiku, kā ari ātri un viegli remontējamam.
No visām minētajām prasībām, īpaša nozīme ir seguma materiāla ugunsdrošībai. No vēstures ir zināms, ka ugunsnedrošu jumtu dēļ ir nodegušas veselas saimniecības, ciemi un pat pilsētas. Lai tas nenotiktu, piemēram, ja lauku saimniecībā, jumta segums ugunsnedrošs, ēkas jābūvē izklaidus, bet ja jumta segums ir ugunsdrošs, tad
ēkas var būvēt ciešākā grupā vai pat apvienot vienā būvķermenī, tādējādi taupot gan latus, gan ari so|us, veicot mājas darbus.…