Šaujamieroču pielietošanu Latvijā pirmkārt nosaka starptautiskās tiesību normas. Galvenais priekšnoteikums, kas ir jāievēro pirms jebkāda spēka vai šaujamieroča pielietošanas ir jebkura cilvēka tiesības uz dzīvību. Tas ir uzsvērts gan “Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā”, kas tika pieņemta 1948.gada 10.decembrī ANO Ģenerālā Asamblejā, gan “Starptautiskajā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām (ICCPR)”, kas stājās spēkā 1976.gada 23.martā un citās tiesību normās.
1990.gadā no 27.augusta līdz 7.septembrim Kubā notika 8.Apvienoto Nāciju Organizācijas kongress par noziegumu novēršanu un apiešanos ar likumpārkāpējiem. Viens no pamatprincipiem, kas tika pieņemts ir par to, ka tiesību sargāšanas amatpersonām spēka un šaujamieroču pielietošana ir jāsamēro ar atbilstošu cilvēktiesību ievērošanu. Pamatprincipu par tiesību sargāšanas amatpersonu spēka un šaujamieroču pielietošanu vispārējos noteikumos pirmajā punktā ir minēts, ka “valdībām un tiesību sargāšanas institūcijām ir jāpieņem un jāievieš noteikumi un citi tiesību akti par tiesību sargāšanas amatpersonu spēka un šaujamieroču pielietošanu pret personām.” Otrajā punktā ir minēts, ka “..jāekipē tiesību sargāšanas amatpersonas ar dažādiem ieroču un munīciju veidiem, kas atļautu dažādu spēka un šaujamieroču pielietojumu. ..ir iespējams tiesību sargāšanas amatpersonas apbruņot ar tādu ekipējumu kā vairogiem, bruņucepurēm, bruņuvestēm un ložu necaurlaidīgiem transporta līdzekļiem, lai samazinātu jebkura veida ieroču pielietošanas nepieciešamību.” Lasot šo punktu pārņem sajūta, ka mūsu valdība pieņemot visus likumus un aktus, kas saistīti ar ieroču pielietošanu, policijas darbu u.tml., nav pamanījusi to, ka mūsu policijas ekipējums ir vēl no “aizvēstures” laika. Sava darba laikā esmu saskāries ar to, ka mūsu policijai ekipējums ir sliktas kvalitātes vai pat vispār nepieejams. Uzskatu, ka būtu tikai normāli, ja dežūras laikā katram policistam, kas brauc uz izsaukumu, mugurā būtu bruņuveste un ne jau tā, kas sver 16.kg. Diemžēl mūsu ikdienā šāda greznība nedarbojas. Piektais punkts paredz tiesību sargāšanas amatpersonu turpmāko rīcību, ja šaujamieroču pielietošana ir neizbēgama:
• jāierobežo šādu līdzekļu pielietošana un jārīkojas proporcionāli pārkāpuma nopietnībai un leģitīmam mērķim, kas viņām ir jāsasniedz;...
…