Referāta temats “Satversmes tiesas tiesiskais regulējums” kurā tiks apskatīti konstitucionālās tiesas institūta pirmsākumi, īpatnības un tās rašanās aspekti, liek pievērsties padziļinātai Latvijas Republikas normatīvo aktu izpētei. Referātā galvenokārt akcentēti temati par Satversmes tiesas kompetenci un pieteikumu iesniedzēju loka paplašināšanu necenšoties pārlieku iedziļināties tiesvedības un pieteikuma iesniegšanas formālajos noteikumos.
Lai gan Satversmes tiesas ir samērā jauns Latvijas Republikas konstitucionālo tiesību sistēmas institūts, ko augstākajā konstitucionālajā līmenī – Satversmē – regulē tikai viens 85.pants, viedokļi par tāda institūta nepieciešamību ir izskanējuši neatkarīgi no politiskās situācijas valstī. Tie atainoti Satversmes tiesas tiesneša R. Apsīša vēsturiskā stāstījumā.
Satversmes tiesas tiesību un pienākumu apjomu bez Satversmes nosaka arī Satversmes tiesas likums, bet pašas tiesas iekšējo kārtību regulē pašu tiesnešu pieņemts normatīvs akts – Latvijas Republikas Satversmes tiesas reglaments. Tieši Satversmes tiesas likums galvenokārt tiks izmantots referāta izstrādē. Tā kā šī likuma grozījumi paplašinot to personu loku, kuriem ir tiesības griezties Satversmes tiesā, ir izsaukuši sabiedrībā diskusijas, šis jautājums tiks izskatīts padziļināti. Atsevišķu problēmu ilustrēšanai izmatoti arī autoritatīvu Latvijas tiesību zinātnieku atziņas un pārdomas.
Lai gan Satversmes tiesas institūts Latvijas tiesību sistēmā parādījās tikai pēc neatkarības atgūšanas, nedrīkst aizmirst to, ka ir bijuši mēģinājumi izveidot konstitucionālas uzraudzības institūcijas arī agrāk. …