Gandrīz katrā pasaules valstī ir savs valsts pamatlikumu, ko mēdz saukt par konstitūciju. Arī Latvijas Republikai ir sava konstitūcija, ko sauc par Latvijas Republikas Satversmi. Satversmes principi un normas nosaka valsts varas mehānisma stabilitāti, tiesību sistēmu un vienveidīgu tiesību normu izpratni un piemērošanu. Satversme tāpat kā citu valstu konstitūcijas, neparedz pilnīgu visu valsts darbības shēmu. Konstitūcija regulē tikai pašus svarīgākos valsts un sabiedrības attiecību aspektus. Konstitūcija ir augstākais likums un nevar tikt pieņemti likumi, kas būtu ar to pretrunā.
Latvijas Republikas Satversmes tiesas kompetence un darbība, manuprāt, ir ļoti svarīgs jautājums. Darbā ir apskatīti svarīgākie jautājumi gan par Satversmes tiesas attīstību, gan par tās kompetenci, darbību un simboliku.
Darba mērķis ir iepazīties ar jēdzienu „konstitūcija”, noskaidrot konstitūcijas nozīmi, kā arī iepazīties ar Satversmi kā galveno Latvijas Republikas pamatlikumu. Lai nerastos iepriekšminētā situācija ar neobjektivitāti un personīgo ieinteresētību ir nepieciešama neatkarīga instance, kas izvērtē kā valstī tiek ievērota konstitūcija.
Tā kā Latvijā konstitucionālās uzraudzības institūcija ir izveidota nepilnus 10 gadus atpakaļ, tad tā sevī ietver mūslaiku tiesu sistēmas jaunākās tendences un ir ļoti piemērots izpētes objekts, lai gūtu padziļinātu ieskatu Latvijas tiesu sistēmā, turklāt Satversmes tiesa nosacīti ir arī visas Latvijas tiesu sistēmas piramīdas virsotne.
Darba izstrādei galvenokārt ir izmantoti Satversmes tiesas kompetenci un darbību reglamentējošie normatīvi akti, grāmatas par konstitucionālām tiesībām, elektroniskie (Interneta) resursi, periodikas izdevumi, kā arī iegūtais personīgais priekšstats par Satversmes tiesas darbību, apmeklējot lietas izskatīšanu tiesā. …