Kas ir galvenais tiesiskās kārtības nodrošināšanas līdzeklis valstī? Tā ir tiesa, tiesu vara jeb kā mēs to saucam arī “trešā vara”, kas savu lomu likumības sargāšanā pilnā apjomā var veikt tikai tad, ja likumību atjaunot tai ir ļauts ne tikai privātpersonu, sabiedrisko un privāto organizāciju, bet arī jebkuras valsts institūcijas un amatpersonu darbībā. Arī Saeimā pieņemot kādu jaunu likumu var tikt neievērota vai pārkāpta konstitūcija. To pārkāpt var arī valdība vai prezidents. Taču pastāvošā demokrātiskā iekārta piešķir tiesu sistēmai tiesības atcelt konstitūcijai neatbilstošus likumus, lēmumus un rīkojumus. Šim nolūkam var pastāvēt speciāla tiesa. Vācijā, piemēram, ir izveidota Konstitucionālā tiesa, Francijā, savukārt, šādu tiesu sauc par Konstitucionālo padomi. Līdzīgas tiesas pastāv arī Itālijā, Austrijā, Krievijā, Lietuvā. Latvijā konstitucionālo uzraudzību veic Latvijas Republikas Satversmes tiesa.
Mana referāta tēma ir “Satversmes tiesas loma tiesību interpretācijā”, bet kas tad ir “interpretācija”? Vārds “interpretācija” nāk no latīņu valodas “interpretatio”, kas no zīmē iztulkošanu. Interpretācija jeb iztulkošana tiesībās ir “tiesību teksta (likumu, normu, līgumu un citu) atsevišķu vārdu un jēdzienu satura un jēgas noskaidrošana”. Teksta satura izpratne ietver sevī gan izpratni par likuma radītāja gribu, gan par likuma (normas) mērķi, pamatojumu, nolūku, jēgu – visu to, ko jurisprudencē sauc par “ratio legis”.
Iztulkošanas nepieciešamību nosaka normu konfliktu iespējamība, reālās dzīves pārmaiņas, kuru rezultātā tiesību normas vairs neatbilst dzīves prasībām, kā arī kad tiesnešiem jāizlemj, vai kāds likums nepilnīgi regulē kādu sfēru, tas ir, vai pastāv likuma vai tiesību “robi” un kādā veidā tos aizpildīt.
Iepazīstoties ar Civillikumu mēs var secināt, ka likuma interpretācija var atšķirties no likuma teksta, kas izriet no Civillikuma 2.panta pirmās daļas: “Likums piemērojams visos tiesību jautājumos, uz kuriem attiecas tās teksts vai iztulkojums”. Tā kā likumos nav iespējams aptvert visus dzīves gadījumus, tad likumu interpretācija ir viens no veidiem, kas palīdz izprast likumus un tos piemērot mūsu dzīvei, konkrētam dzīves gadījumam, ko arī apstiprina likumdevējs.…