Secinājumi
1. Saskarsmes ir mūsu dzīves neatņemama sastāvdaļa, jo cilvēks ir sociāla būtne – tā ir dzīva radība, kas tiecas pēc saskarsmes ar apkārtējo pasauli, būtne, kura tiecas pēc saziņas ar sabiedrību, kontaktiem un sapratni ar to.
2. Saprast un saprasties nozīmē apzināties savas un otra cilvēka īpatnības, mērķus, problēmas un attieksmi. Tas ir grūts un pilnībā neizpildāms uzdevums, jo līdz galam sevi un otru cilvēku izprast nav iespējams. Tomēr tas neizslēdz iespēju saprasties noteiktos jautājumos, jomās, situācijās.
3. Labs teiciens ir tāds, ka es jūs ne drusku nevainoju, ka domājat tieši tā, kā domājat. Būtu es jūsu vietā, es domātu gluži to pašu. Tas apstādina konfliktu.
4. Visā plašajā pasaulē ir tikai viens vienīgs veids, kā gūt labumu no strīda – no tā ir jāizvairās. Bēdziet no tā, kā bēgtu no klaburčūskas un zemestrīces.
5. T.Rūzvelts ir teicis, ka visplatākais ceļš, kas ved uz cilvēka sirdi, ir – runāt par to, kas šo cilvēku visvairāk interesē.
6. Galilejs ir teicis, ka cilvēkam nekā nevar iemācīt, var viņam vienīgi palīdzēt to atrast pašam sevī.
7. Dziļi interesējoties par citiem, divos mēnešos var iegūt vairāk draugu nekā divos gados, pūloties citus ieinteresēt par sevi.
8. Kritizēt, apsūdzēt un nopelt spēj ikviens muļķis, un lielākā daļa muļķu to arī dara. Turpretim ir vajadzīgs stingrs raksturs un savaldība, lai spētu saprast un piedot.
9. Kārlails ir teicis, ka liels cilvēks parāda savu lielumu ar to, kā viņš izturas pret sīkiem cilvēkiem.
10. Apņemies būt iejūtīgs pret jaunajiem, līdzjūtīgs pret vecajiem, atsaucīgs pret centīgajiem un iecietīgs pret vājajiem. Kādā brīdī savā dzīvē tu būsi bijis katrs no viņiem.(B. Goddard)
11. Saskarsmē ar cilvēkiem allaž atcerēsimies, ka mums nav darīšana ar loģiski domājošām būtnēm. Mums ir darīšana ar emociju pārmāktiem radījumiem, kas sapinušies aizspriedumos un balstās uz paštaisnīgu lepnumu un iedomību.
…