Šampinjons jeb lauka atmatene (Agaricus bisporus variegata albidus un Agaricus bisporus variegata avellaneus). Atmatenes tautā parasti sauc par šampinjoniem, bet tas nav īsti pareizi, jo vārds champignon tulkojumā no franču valodas nozīmē – sēne (tiesa, francūži tā sauc tikai veikalā nopērkamās).
Cepurīte 5 – 15 cm plata, sākumā puslodesveidīga, vēlāk izpletusies ar izliektu vidu, balta vai baltganpelēka, krēmdzeltena, gluda vai ar nedaudzām zvīņām, pieskares vietās mazliet dzeltē, vecumā reizēm sārti pelēcīga, zīdaina, pārslaina, vecumā ar gaišbrūnām, ieaugušām šķiedrām, sākumā gandrīz apaļa, vēlāk izliekta un beidzot plakana, ar viegli novelkamu virsmiziņu un ieliektu malu. Mīkstums balts, griezumā nedaudz sārtojas, ar patīkamu smaržu un riekstu garšu.
Lapiņas sākumā gaiši sārtas, vēlāk sarkanbrūnas, vecumā šokolādes brūnas līdz melnas, brīvas.
Kātiņš 3 – 10 cm garš, 1-2 cm resns, cilindrisks vai otrādi vālesveida, bez dobuma, baltšķiedrains, ar baltu, dažkārt izzūdošu gredzenu. Mīkstums balts, lauzumā sārtojas, ar vāji izteiktu smaržu. Vecumā nedaudz brūnē.
Sporas sarkanbrūnas, gludas, elipsoīdas, 6-8 x 4-5 μm, ar dīgšanas atveri, masā tumši brūnas.
Trofiskā grupa humusa saprotrofs.
Biotopi ganībās (īpaši tur, kur ir zirgu mēsli), pļavās, tīrumos, dārzos, veido raganu apļus.
Izplatība un sastopamība kosmopolīts. Latvijā ļoti bieži, īpaši pēc siltām vasarām, Sastop ļoti bieži pļavās, mežu laukumiņos, ganībās, dārzos no maija līdz novembrim. …