Pasaulē pastāv dažādi norēķinu veidi, to izmantošana ir lielākoties atkarīga no darījuma drošības pakāpes, no tā, cik darījuma partneri savā starpā ir pazīstami, kāda veida prece tiek tirgota, kāda ir pircēja maksātspēja utt.
Problēma Latvijā ir aktuāla, jo Latvija aizvien vairāk iekļaujas pasaules tirgus apritē. Un aizvien vairāk cilvēki maksājumus un pārskaitījumus veic ar banku starpniecību. Latvijas banku sistēma un tirdzniecības sakari ir tikai attīstības stadijā. Tāpēc vajadzētu to attīstīt un pilnveidot. Piemēram, Latvijā starptautiskās tirdzniecības darījumu finansēšanas skaits kopā ir ap 2300 darījumu gadā, kamēr Francijā tirdzniecības pilsētā Parīzē viena banka gadā izdod ap 4600 kredīta vēstules. Šāda veida pakalpojuma neizmantošanu varētu skaidrot ar to, ka Latvijā ir ļoti maz profesionālu speciālistu šajā jomā. Esošajiem speciālistiem ir pārāk maz zināšanu un pieredzes šajā sfērā.
Referāta mērķis. Uzzināt un izpētīt kādi norēķinu veidi tiek izmantoti starptautiskajā tirdzniecībā un to praktiskā pielietošana. Izpētīt norēķinu veidus un to popularitāti Latvijā.
Izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešams veikt šādus uzdevumus:
Biežāk izmantojamie norēķinu veidi Latvijā;
Latvijas banku piedāvātie pakalpojumi.
Starptautiskajā tirdzniecībā izmanto šādus norēķinu veidus:
apmaksa skaidrā naudā;
maksājums avansā;
iepriekšēja apmaksa;
pēcapmaksa;
norēķinu čeki;
akreditīvs jeb kredīta vēstule;
dokumentu inkaso.
Lai referāta saturs atbilstu patiesajai situācijai, bija nepieciešami arī dažāda veida avotu izmantošana – mācību līdzekļi, ekonomiskie rādītāji, banku nepublicētie materiāli un interneta resursi.…