Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:839930
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 29.03.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 16 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Ievads    3
2.  A.Čaka personība un literārās darbības sākums    4
3.  Ievērojamākie dzejoļu krājumi    13
4.  Rakstnieka dzejoļu tematika    16
5.  Salīdzinājumu daudzveidība A.Čaka dzejā    21
6.  Secinājumi    33
7.  Izmantoto uzziņas avotu saraksts    34
8.  Anotācija    35
Darba fragmentsAizvērt

Pēkšņi un uzreiz — jau pēc pirmo, pavisam plāno krājumiņu izdošanas divdesmito gadu beigās — Aleksandrs Čaks nokļūst uzmanības centrā. Par viņa neparasti tēlaino un sulīgo pilsētas dzīves atainojumu viena lasītāju dala karsti sajūsminās un jauno dzejnieku dievināt dievina, citi — tradicionālāk un aizspriedumaināk noskaņotie — vīpsnā, atklāti šķendējas un kritizē. Drīz arī prese publicē vairākus rakstus, kuru autori, būdami citādas estētiskās skolas pārstāvji, Aleksandram Čakam pārmet huligānisma, naida un pesimisma kultivēšanu, ielas žargona ievazāšanu dzejā, pat bezsaturīgumu.
Dzejnieks bargajiem kritizētājiem nepaliek atbildi parādā, un 1929. gadā žurnālā "Daugava" iespiests viņa raksts "Kamdēļ mēs esam huligāni un pesimisti?", kura Aleksandrs Čaks aizstāv un pamato savu rakstības manieri, pasaules uztveri un daiļrades principus. Viņš uzsver: "Dzimis un uzaudzis pilsētā, - es pilsētu ļoti mīlu. Viņas dzīvi un cilvēkus pazīstu ļoti labi, tamdēļ arī par viņiem rakstu. Man bija un arī tagad grūti par viņiem rakstīt, jo nekādu paraugu es latvju dzejā par to sev neatradu. Savās dzejās es pūlos izteikt pilsētas dzīves un cilvēku iekšējo būtību. Es nevaru pieņemt sev tās mākslinieciskās izjūtas un tos izteiksmes līdzekļus, ko lietājuši priekš manis vecie liriķi, apdziedot kluso, jauko lauku dzīvi, zemniekus, vai arī sintētiski, it kā no malas pieejot pilsētai lauku zēna acīm. Es to nevaru. Man ir savādāka dzīves izjūta, un es mēģinu sev rast citus, lietderīgākus izteiksmes līdzekļus, un mani neuztrauc un neatbaida no viņiem pat tas, ja viņus nosauc par huligāniskiem. Varbūt, ka tā arī ir, — to rādīs nākotne. Bet es meklēju un meklēšu arī turpmāk." Ar savu, no citiem atšķirīgu programmu un stilu (kas nekad nav mazsvarīgi) Aleksandrs Čaks ienāk latviešu dzejā. Laiks ir teicis savu vārdu, atzīdams Čaku par reti savdabīgu urbānistu, lielu un spilgtu zvaigzni ne tikai latviešu dzejā, bet visā divdesmitā gadsimta Eiropas un pat pasaules literatūrā. Viņš godam nes savu un Latvijas vārdu pasaulē.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −1,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1115553
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties