Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:175290
 
Vērtējums:
Publicēts: 04.12.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Produktu saldēšana    4
  Sortiments    6
  Sortiments    6
  Situācija Latvijā    8
  Izplatīšanas apjomi (Uzņēmuma FFL dati)    9
  Secinājumi    10
  Izmantotā literatūra    11
Darba fragmentsAizvērt

Kopš aukstums pirmo reizi tika izmantots pārtikas produktu apstrādē un uzglabāšanā, pagājis jau vairāk nekā 200 gadu. Ir vispārpieņemts, ka, glabājot pārtikas produktus, aukstuma izmantošana ir viena no labākajām konservēšanas metodēm. Augļu sasaldēšana sākās 1904. gadā, pirmoreiz sasaldējot sacukurotas zemenes un avenes.
Augļu, dārzeņu un ogu saldēšana arī ir konservēšana, jo sasaldētajos produktos tiek apturēta mikroorganismu attīstība. Dažādus augļus un ogas, kas ir mehāniski bojāti novākšanas un transportēšanas laikā, kā arī nestandarta produkciju, var izmantot saldētu biezeņu un uzpūteņu pagatavošanai.
Pēdējos divos gados saldētie dārzeņi kļuvuši vēl populārāki. To pārdošanas apjoms ir palielinājies par 15 līdz 20 procentiem. Agrāk saldēto produktu grupā bija tikai dārzeņi un minimāli-saldēti augļi, galvenokārt ogas un plūmes. Šodien ražotāji piedāvā ne tikai dārzeņus, bet gatavu saldētu ēdienu.
Latvijā ar saldētu augļu-ogu un dārzeņu ražošanu nodarbojas zināms, ka tikai z/s Meldri, kas piedāvā saldētas ogas.
Lielākais saldētu produktu izplatītājs ir A/S FFL, kas apgādā veikalus ar saldēto produkciju.
Viena no progresīvākajām dārzeņu un augļu pārstrādes metodēm ir saldēšana. Sasaldēti augļi, ogas un dārzeņi saglabā savas garšas īpašības pat līdz 12 mēnešiem. Jo straujāks būs sasaldēšanas process, jo labāk šie produkti saglabā sākotnējo izskatu tos atlaidinot.
Augļu un dārzeņu saldēšanai var izmantot tuneļtipa un gravitācijas tipa saldētavas. Tuneļtipa saldētavās kā aukstuma aģentu izmanto amonjaku, kas atdzesētē sistēmu līdz -30 līdz -35 grādiem. Ieteicams tuneļtipa saldētavā saldēt zaļos zirnīšus, zemenes, ķiršus, sagrieztus dārzeņus, tādus, kurus var pacelt gaisā a gaisa plūsmu. Gravitācijas tipa saldētavas ir universālas, jo tās nodrošina dažādus saldēšanas režīmus no -196 grādiem (šķidrā skābekļa vide) līdz -30 grādiem (šķidrā freona vide). Neatkarīgi no izvēlētā saldēšanas režīma augu valsts produktiem uzglabāšanas laikā jānodrošina nemitīga, konstanta temp.-18 C, gaisa relatīvais mitrums 90%
Optimālā daudzumā un pareizi novietoti produkti sasalst dažu stundu līdz vienas diennakts laikā. Noteikti jāatzīmē sasaldēšanas datums un produktu nosaukums.
Saldētas ogas un augļi vitamīnu satura ziņā tikai nedaudz atšķiras no svaigiem augļiem. Jo straujāks ir sasaldēšanas process, jo labāk ogas un augļi saglabā sākotnējās īpašības atlaidināšanas laikā. Par vienu no ātrsaldēšanas galvenajām priekšrocībām uzskata to, ka īsā laika sprīdī augļos palēninās visi bioķīmiskie un mikrobioloģiskie procesi, saglabājas bioloģiski aktīvo vielu (vitamīnu un minerālvielu) uzturvērtība. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties