Jau vairākus gadus Latvijas vidusskolās par vienu no skolēnu patstāvīgā darba efektīvām mācību darba formām tiek uzskatīts skolēnu zinātniski pētnieciskais darbs (ZPD).
Piedaloties pagājušā 2004./2005. mācību gada ZPD aizstāvēšanā, man radās priekšstats par to, cik nozīmīgs ZPD ir skolēna, jaunieša radošās un aktīvās personības izaugsmē. Pētnieciskais darbs ar katru gadu paliek aizvien populārāks arī koledžās un universitātēs. Ja reiz skolā ir iespēja apgūt zinātniski pētnieciskā darba izstrādes iemaņas, kas turpmāk noderēs studiju laikā augstskolā, tad būtu vērts šo iespēju izmantot, jo tā varētu būt ļoti laba pieredze šādu darbu rakstīšanā – tiek apgūta tehnika, kā strādāt ar tekstu, kā analizēt, vērtēt un atsaukties uz to, tiek pilnveidotas iemaņas pētnieciska rakstura darbību veikšanā, rodas iespēja darboties ar plašāku materiālu nekā tikai 1 vai 2 izziņas avoti.
Jāsaka, ka skolēns skolas ikdienā ir pietiekoši noslogots, tādēļ bieži vien nevēlas uzņemties papildu darbu- rakstīt kaut ko virs nepieciešamā un obligāti apgūstamā mācību satura. Rodas problēma – kā visu laicīgi paspēt, pazūd jau tā minimālais brīvais laiks ārpus mācībām. Tas bieži ir iemesls, kāpēc Salaspils 1. vidusskolas skolēni ir neapmierināti ar to, ka ZPD ir obligāts nosacījums, lai skolēni tiktu pārcelti nākošajā klasē. Ir arī cits aspekts- skolēns nevēlas palielināt sev mācību slodzi. Samērā liela daļa no skolēniem ZPD neuztver nopietni. Skolēniem ir grūti izprast ZPD nozīmi viņu personības izaugsmē. Daļa no skolēniem šo darbu raksta pēdējā brīdī, tādējādi neattīsta plānošanas prasmes, liels skaits skolēnu darbu nodod pēc noteiktā termiņa, nedomājot, ka tādējādi neveicina atbildīgas attieksmes veidošanos pret darbu kā tādu.
Tādēļ ZPD nozīmi un skolēnu attieksmi pret to nevar vērtēt viennozīmīgi. Domājot par ZPD vērtībām, jāsaprot, ka, mācoties rakstīt šādu pētniecisku darbu, var paplašināt redzesloku par izvēlēto tēmu un apgūt arī citas jaunas prasmes un iemaņas darba rakstīšanas gaitā.
Izvērtējot ZPD kā patstāvīgās mācīšanās metodes efektivitāti, man radās vēlēšanās izpētīt, kāpēc vidusskolēniem vairumā gadījumu ir negatīva attieksme pret ZPD, kāpēc vidusskolēni atzīst, ka viņi labprāt nerakstītu ZPD.…