Sajūtas ir materiālās pasaules priekšmetu un parādību atsevišķo īpašību atspoguļojums, kas rodas, šiem priekšmetiem un parādībām tieši iedarbojoties uz sajūtu orgāniem.
Ar sajūtu palīdzību mēs uzzinām par tādām priekšmetu īpašībām kā krāsa, smarža, garša, gludums, grumbuļainums utt. Sajūtas dod iespēju spriest par pārmaiņām kādas notiek arī mūsu pašu ķermenī, par ķermeņa un tā atsevišķo daļu kustību stāvokli, par iekšējo orgānu darbību.
Sajūtas rodas matērijai iedarbojoties uz sajūtu orgāniem
Sajūtas ir pirmavots visām mūsu zināšanām par pasauli.
Sajūtas attīstās sakarā ar cilvēka praktisko darbību.Sajūtu klasifikācijā ir 2 pieejas. Pirmā par pamatu ņem noteiktu maņu orgānu esamību cilvēkam; otrā par pamatu ņem maņu orgānu atrašanās vietu un to, kā tas vai cits maņu orgāns atspoguļo pasauli- tieši kontaktējoties ar priekšmetu( siltums, garša, sāpe u.c.) vai distancēti, t.i. no attāluma (redze, dzirde, oža)
Pirmajā gadījumā sajūtas iedalās redzes, dzirdes, ožas, garšas un taustes sajūtās. Otrajā gadījumā sajūtu klasifikācija ir sarežģītāka un tās iedalās trijos tipos: intoreceptīvās, proprioreceptīvās un ekstoreceptīvās.Apstrādā signālus, kas nāk no kuņģa, sirds un visiem citiem organisma iekšējiem orgāniem. Šīs sajūtas cilvēks vismazāk apzinās un tām visbiežāk ir emocionāla nokrāsa. …