Saistību tiesības ir tādas tiesības , uz kuru pamata vienai personai – parādniekam – jāizdara par labu otrai – kreditoram – zināma darbība, kam ir mantiska vērtība. Balstoties uz likuma normām tiesīgā persona caur saistībām realizē savas intereses, apmierina mantiskās un garīgās vajadzības saņemot izpildījumu no saistītās personas (parādnieka). Darījumu jomā vairākums saistību veidojas kā atlīdzības saistības, kurās kreditoram pret viņu interesējošo izpildījumu ir savukārt jāizpilda maksāšanas vai citāda pretizpildījuma pienākums.
Saistību rašanos un attīstību ietekmē arī tādi noteikumi, kas būtībā attiecināmi uz publisko tiesību sfēru
Saistību tiesības ir tā civiltiesību daļa, kas regulē mantisko attiecību dinamiku. Ja lietu tiesību daļa noteic galvenokārt to, uz kādiem noteikumiem var personām piederēt manta, kādas tiesības ir īpašniekiem, kā tās tiek aizsargātas, tad saistību tiesības nosaka tiesības un pienākumus mantas atsavināšanas, pakalpojumu sniegšanas un citādas rīcības procesā, kurā tiek noslēgti un izpildīti līgumi, noskaidroti tiesību pārkāpumu apstākļi un ar tiem saistītā mantiskā atbildība.
Jebkura tiesiska saistība ir jāizpilda, un to parasti dara, nododot lietu, veicot darbu, sniedzot pakalpojumu, arī samaksājot. Saistībā pats galvenais ir nevis stāvokļa konstatējums, bet pienākums saistību izpildīt un pats izpildes process.
Vairākums saistību izpaužas kā pozitīvi vērtējamas parādības – līgumi un citi darījumi nodrošina materiālo vērtību kustību, preču apmaiņu, ekonomisko un garīgo vajadzību apmierināšanu. Ir arī saistības, kas atspoguļo tiesību pārkāpumu radīto seku novēršanu vai mazināšanu.
Atšķirībā no lietu tiesībām, kurās tiesiskā attiecība saskatāma starp īpašnieku un visiem pārējiem neīpašniekiem, saistību attiecības veidojas kā relatīvas tiesiskas attiecības, kurās dalībnieku skaits ir konkrēts – vismaz divi, bet var būt arī vairāk.…