Privatizācijas un zemes reformas procesa beigu stadijā Latvijas Republikas normatīvo aktu sistēmā arvien biežāk ir nepieciešams iestrādāt jaunus tiesību institūtus, ko neparedzēja konservatīvais civillikums un civilprocesa likums, jo pušu starpā veidojas jaunas un pēc sava satura sarežģītākas savstarpējās tiesiskās attiecības. Tā, piemēram, privatizācijas procesa rezultātā Latvijas Republikā ir parādījies jauns īpašuma veids – dzīvokļa īpašums, kas pēc savas būtības ir ļoti specifisks un darbības ar to norisinās pamatā balstoties uz speciālajām tiesību normām.
Tā kā parādās jauni īpašuma veidi, rodas sarežģītas pušu tiesiskās attiecības, kā rezultātā veidojas komplicētākas strīdus situācijas starp pusēm, kas ir jārisina tiesvedības ceļā. Šādi apstākļi būtiski palielina tiesu noslogotību, kā rezultātā lietu izskatīšanas laika periods tiek paildzināts. Tas neapmierina ne vienu no tiesvedības pusēm, kā arī pašu tiesu.
Tādēļ, lai atslogotu tiesas darbību un atvieglotu prasījumu pieteikšanas procedūru LR tiesās ir ieviests jauns tiesību institūts – saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā. Šajā darbā tiks atspoguļota minētā tiesību institūta izveidošanas pamats, sniegts vispārējs šī tiesību institūta apskats un jēdziens, sakopota esošā tiesu prakse un izvērtētas tiesību institūta pozitīvās un negatīvās iezīmes, ņemot vērā LR normatīvos aktus un tiesību zinātnieku sniegtos atzinumus par šāda institūta izveidošanu LR normatīvo aktu sistēmā.…