Latvijas Republikas Saeima 1995.gada 2.februārī pieņēma un Valsts prezidents 1995.gada 18.februārī izsludināja likumu “Par nodokļiem un nodevām”, kurš stājās spēkā ar 1995.gada 1.aprīli, un ir uzskatāms par nodokļu sistēmas pamatlikumu.
Lai nodrošinātu vienotu kārtību nodokļu un nodevu sistēmā valstī pamatlikums:
Nosaka nodokļu un nodevu veidus;
Reglamentē nodokļu un nodevu noteikšanas kārtību;
Reglamentē nodokļu un nodevu iekasēšanu un piedziņu;
Nosaka nodokļu un nodevu maksātāju tiesības, pienākumus un atbildību;
Nosaka nodokļu un nodevu tiesības, pienākumus un atbildību
Nosaka nodokļu un nodevu jautājumos pieņemto lēmumu pārsūdzēšanas kārtību.
Minētais likums attiecas uz visiem nodokļiem un nodevām, izņemot atsevišķus nodokļu likumus, kuros nepieciešams norādīt specifiskās īpatnības. Kā piemēru var minēt muitas nodokļa noteikšanas kārtību, iekasēšanu un sankciju piemērošanu, kuru reglamentē likums “Par muitas nodokli (tarifiem)” un “Muitas likums”.
Konkrēto nodokli vai nodevu uzliek saskaņā ar konkrētā nodokļa vai nodevas likumu, kā arī likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredzētajos gadījumos saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem vai pašvaldības domes (padomes) izdotiem saistošiem noteikumiem.
Latvijas Republikas nodokļu sistēmu regulējošie tiesību akti:
Starptautiskie līgumi (neattiecas uz nodevām);
Likums “Par nodokļiem un nodevām”;
Konkrētie nodokļa vai nodevas likumi;
Ministru kabineta noteikumi;
Pašvaldības domes (padomes) izdotie saistošie noteikumi;
Valsts ieņēmumu dienesta metodikas.
Tas nozīme, ka kaut Latvijas Republikas likums “Par nodokļiem un nodevām” ir svarīgākais tiesību akts Latvijas Republikā nodokļu sistēmas regulējumā, bet ja Saeimas apstiprinātajos starptautiskajos līgumos ir noteikta citāda nodokļu aprēķināšanas vai maksāšanas kārtība nekā Latvijas Republikas nodokļu likumos, piemēro šo starptautisko līgumu noteikumus.…