Traumatisms ir ļoti liela problēma visā pasaulē. Sevišķi smags ir bērnu traumatisms. Latvijā tas ir otrais biežākais iemesls, kādēļ bērni nonāk slimnīcā vai nomirst. Latvijā bērni visvairāk gūst traumas ceļu satiksmes negadījumos, ugunsgrēkos, saindējoties un spēlējoties bez pieaugušo uzmanības.
Bērnu traumatisms ir sezonālas dabas – vasarā un pirmajā rudens mēnesī traumu ir vairāk, jo daudz bērnu neapmeklē bērnudārzu, dzīvojas laukos vai mājās un netiek īpaši pieskatīti. Statistiķi izrēķinājuši, ka vasarā bērnu traumatisms pieaug par apmēram 30%.
Zviedru ārsti aprēķinājuši, ka vismazāk traumu vasaras mēnešos ir jūlijā. Kā izskaidrojumu viņi min to, ka daudz pieaugušo šajā mēnesī ņem atvaļinājumus, kā rezultātā ir vairāk kopā ar saviem bērniem un tos pieskata.
Jaunākā skolas vecuma bērnu traumas visbiežāk rodas tādēļ, ka gribas visu izmēģināt, pārbaudīt, kā arī tādēļ, ka skolas vecumā ir lielāka saskare ar citiem bērniem un tieksme atkārtot citu bērnu nedarbus un nedrošos eksperimentus.
Arī pusaudžu traumas bieži rodas dažādu eksperimentu, izmēģinājumu un pusaudžu pārgalvības un pārdrošības rezultātā. Traumas rodas arī citu pusaudžu negatīvās ietekmes, strīdu, ķīviņu rezultātā, jo pusaudži vēl nemāk apvaldīt savas dusmas un citas emocijas. Pusaudžu vecumā daži sāk lietot arī apreibinošas vielas, kuras samazina uztveres, koordinācijas spējas un nomāc apziņu, kā rezultātā var rasties ļoti smagas traumas.
Pieaugušo traumas notiek neuzmanības, pārmērīgu kaitīgo ieradumu, pārmērīgi mazas informācijas dēļ un tādēļ, ka pusmūža cilvēki domā, ka vēl var to pašu, ko jaunībā, bet izrādās, ka fiziskā kondīcija to vairs neatļauj. Uz veciem cilvēkiem var attiecināt tos pašus traumu cēloņus.…