Secinājumi un priekšlikumi
1. Latvijā cilvēki arvien biežāk izvēlas nereģistrēt savas attiecības juridiski.
2. Civillikums saderināšanās neparedz kā obligātu, lai noslēgtu laulību. Tātad to var uzskatīt par skaistu tradīciju, kura nekādas tiesiskās sekas nenodibina.
3. No Civillikuma nav saprotams, kādos izņēmuma gadījumos var doties laulībā persona, kas sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu.
4. Pēdējo gadu laikā noslēgto laulību skaits samazinājies.
5. Izsludināšanas process Latvijā nav pietiekami efektīvs, lai novērstu nelikumīgi noslēgtas laulības.
6. Daudzi garīdznieki pieļauj nopietnas kļūdas laulību noslēgšanas procesā - laulības ir noslēgtas uz reģistrācijai nederīgu dokumentu pamata, tiek laulāti cilvēki, kas Latvijā dzīvo bez uzturēšanās atļaujas, salaulāti arī nepilngadīgie.
7. Brīvības atņemšanas vietās laulības noslēgšana notiek tādā pašā kārtībā kā dzimtsarakstu nodaļā vai baznīca ar brīvības atņemšanas vietas administrācijas starpniecību.
8. Latvijā pastāv fiktīvās laulības problēma.
Priekšlikumi
1. Izteikt Civillikuma 45.panta otro daļu šādā redakcijā: „Steidzamos gadījumos, ja topošā sieva ir stāvoklī, dzimtsarakstu nodaļas vadītājam ir tiesība saīsināt izsludināšanas laiku pēc sava ieskata.”
2. Padarīt šķiršanas procedūru sarežģītāku (dārgāku un ilgāku), lai cilvēkiem būtu iespējams labāk padomāt pirms tāda nopietna lēmuma pieņemšanas. Tādā veidā var samazināt šķirto laulību skaitu.
3. Vajadzētu izveidot tādu izsludināšanas sistēmu, kura būtu daudz izplatītākā un pieejama visiem, piemēram, internetā izveidot noteiktu datu bāzi, kur būtu informāciju par priekšā stāvošo laulību.
4. Izteikt Civillikuma 50.pantu šādā redakcijā: „Ja ierunu nav bijis vai prasība nav celta, vai tā ir noraidīta, dzimtsarakstu nodaļā var noslēgt laulību vai arī tā izsniedz iesniegumu par vēlēšanos doties laulībā ar atzīmi par izsludināšanu, lai laulību varētu noslēgt citā dzimtsarakstu nodaļā.”
5. Izteikt Civillikuma 52.panta otro daļu šādā redakcijā: „Salaulāties var dzimtsarakstu nodaļā”.
6. Izteikt Civillikuma 56.panta otro daļu šādā redakcijā: „Dzimtsarakstu nodaļā laulā atklāti nodaļas telpās vai citās piemērotās telpās. Ārpus šīm telpām var laulāt gadījumos, kad laulājamie ir izteikuši vēlmi laulāties citā vietā.”
7. Izslēgt Civillikuma 51., 58.pantu.
8. Izteikt Imigrācijas likuma 25.panta pirmo daļu šādā redakcijā: „Ārzemnieks, kurš ir pastāvīgās uzturēšanās atļauju saņēmušā ārzemnieka laulātais, ir tiesīgs pieprasīt:
1) pirmo reizi iesniedzot dokumentus, — termiņuzturēšanās atļauju uz vienu gadu;
2) otro reizi iesniedzot dokumentus, — termiņuzturēšanās atļauju uz četriem gadiem;
3) trešo reizi iesniedzot dokumentus, — termiņuzturēšanās atļauju uz desmit gadiem.”
9. Izslēgt Imigrācijas likuma 25.panta otro daļu.
10. Izteikt Civillikuma 41.pantu šādā redakcijā: „Personas, kas vēlas doties laulībā, iesniedz par to iesniegumu dzimtsarakstu nodaļai, kā arī papildus iesniegumam iesniedz izziņu no ārsta par savas veselības stāvokli”.
…